19.7 C

Νικητής στο «θρίλερ» της Κηφισιάς ο Φοίνικας

Σ' ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια της φετινής σεζόν, ο Φοίνικας Σύρου πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο Ζηρίνειο επί της Κηφισιάς με 3-2 σετ

Ένα παιχνίδι με τρομερές φάσεις και πολλές διακυμάνσεις στο σκορ είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι παρευρέθηκαν στο Ζηρίνειο το απόγευμα του Σαββάτου. Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου αναμετρήθηκαν για δεύτερη φορά φέτος, μετά το League Cup, με νικητή ξανά τον Φοίνικα, στο τάι μπρέικ (2-3). Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα, αλλά η Κηφισιά είναι εκείνη που μένει δυσαρεστημένη από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς μετά από τέσσερις αγωνιστικές δεν έχει πανηγυρίσει νίκη.

Το ματς

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα των παικτών του Φοίνικα και πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (5-1) με τον Λάανε. Σ’ εκείνο το σημείο, ο Ράτκο Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ-άουτ και οι Συριανοί έβγαλαν αντίδραση φτάνοντας στην ισοφάριση (8-8). Στη συνέχεια το σετ κύλησε ισορροπημένα, καθώς οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό από τη γραμμή του σέρβις, μέχρι που τα μπλοκ του Χήρα και οι επιθέσεις του Ντόκιτς έδωσαν το προβάδισμα στους πειρατές με 15-19. Η καλή δουλειά στο μπλοκ και στην άμυνα συνεχίστηκε και το σετ κατέληξε στον Φοίνικα με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά πάλι ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι  (προβάδισμα με 3-0), αλλά ο Φοίνικας έδειξε να έχει τις λύσεις κυρίως με τον Φίλιο και δευτερευόντως με τον Ντόκιτς. Ειδικά ο Βραζιλιάνος, ήταν ο κορυφαίος του σετ καθώς τα σέρβις του δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς, ενώ έδειξε περίσσεια αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις του μαζί με τον (ούτως ή άλλως) εξαιρετικό Σέρβο διαγώνιο, Τόμισλαβ Ντόκιτς. Η Κηφισιά παρά την υπερπροσπάθεια του Χαντ, δεν κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο σετ και η ομάδα του Παβλίσεβιτς πήρε και το δεύτερο σετ με επίθεση του Εβάντρο (19-25).

Η Κηφισιά έκανε την αντεπίθεση της στο τρίτο σετ, εκεί όπου κυριάρχησε κατά κράτος στην επίθεση. Η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ανώτερη σε όλο το τρίτο σετ και εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση που έδειξε ο Φοίνικας. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη βελτίωσε το κομμάτι της υποδοχής και είχε το προβάδισμα σε όλο το σετ χωρίς να αισθανθεί ιδιαίτερη πίεση από το σέρβις του Φοίνικα. Ο Καναδός διαγώνιος Χαντ ήταν αυτός που σήκωσε όλο το βάρος της επίθεσης, με σημαντική συνεισφορά και από τον Ρενάτο.

Φάσεις μεγάλης διάρκειας, εντυπωσιακές άμυνες και γρήγορες επιθέσεις ήταν τα κύρια στοιχεία του τέταρτου σετ. Οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε πόντο και στο παρκέ «έπεφταν κορμιά». Το σετ κύλησε πόντο-πόντο με τους Χαντ και Ντόκιτς να πρωταγωνιστούν για τις ομάδες τους στην επίθεση. Η Κηφισιά μετά από μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε την αντίσταση των παικτών του Φοίνικα και με άσο του Νικολάκη κατέκτησε το σετ (25-23) στέλνοντας το ματς στο τάι-μπρεικ, ενώ εξασφάλισε και τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από εκεί που άφησαν το τέταρτο σετ με εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 8-8. Εκεί ο Φοίνικας ενεργοποίησε το μπλοκ του και με δύο διαδοχικούς πόντους  8-10, ενώ ο άσος του Εβάντρο και η επίθεση του Ντόκιτς εξασφάλισαν μια σημαντική διαφορά ασφαλείας. Ο Χήρας με δύο δικούς του πόντους έκανε το 15-12 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς με 3-2 σετ.

Τα σετ (2-3): 20-25, 19-25, 25-21, 25-23, 13-15