19.9 C

Νιμ – Μαρσέιγ 2-3: Με όργια Μπενεντέτο η επιστροφή στις νίκες

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Νιμ που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1 ο επιθετικός της Μαρσέιγ, Ντάριο Μπενεντέτο. Ο Αργεντινός επιθετικός έκλεψε τα βλέμματα με την εμφάνιση του, αφού σημείωσε χατ τρικ στη νίκη των Μασσαλών με 3-2 και τη βοήθησε να επιστρέψει στις νίκες μετά τη βαριά εντός έδρας ήττα από τη Ναντ.

Ο πρώην στράικερ της Μπόκα Τζούνιορς ισοφάρισε στο 10′ το γκολ που σημείωσε ο Φερχάτ στο 5′, ενώ με άλλα δύο δικά του γκολ στο 36′ και στο 68′ έβαλε γερές βάσεις νίκης. Το μόνο που κατάφερε η Νιμ ήταν να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-3 με το γκολ που πέτυχε ο Ντεό.

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας διατηρήθηκε με απόσταση ασφαλείας στη δεύτερη θέση, την ώρα που η Νιμ παρέμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης…