15.7 C

Νιούκαστλ – Τότεναμ 2-3: Πίκρα στο πρώτο ματς της εποχής των Αράβων

Η Νιούκαστλ υποδέχθηκε την Τότεναμ στο γεμάτο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με οπαδούς ντυμένους… Σαουδάραβες και τους νέους ιδιοκτήτες στις εξέδρες, σε μια αναμέτρηση που σηματοδοτεί την αλλαγή στο στάτους των γηπεδούχων.

Ωστόσο, άπαντες έφυγαν ολίγον τι… πικραμένοι από τις εξέδρες καθώς η Τότεναμ με ανατροπή πήρε το τρίποντο (2-3) στο τελευταίο – όπως όλα δείχνουν – ματς του Στιβ Μπρους στον πάγκο των γηπεδούχων που παραμένουν στους τρεις βαθμούς και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μόλις στο 2′ ο Γουίλσον άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ για να δώσει ενέργεια στις εξέδρες, αλλά η χαρά δεν κράτησε πολύ. Ο Εντομπελέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 17′, με τον Κέιν να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 22′ και τον Σον στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να γράφει το 1-3.

Το ματς διεκόπη στο 40′ για σχεδόν 10 λεπτά, καθώς ο Ρεγκιλόν έσπευσε να ενημερώσει τον διαιτητή πως φίλαθλος κατέρρευσε στις εξέδρες, ενώ χρειάστηκε η συνδρομή των γιατρών και ασφαλώς απινιδωτής, με τις στιγμές αγωνίας να διατηρούνται για ώρα και τον άρχοντα του παιχνιδιού να παίρνει την απόφαση να οδηγήσει τους παίκτες στα αποδυτήρια.

Τα πράγματα δεν γινόταν να αλλάξουν καθώς η Νιούκαστλ άργησε να μειώσει στο 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ. Στο 89′ από το φάουλ που εκτελέστηκε από τα δεξιά, οι Καρακάξες είδαν τον Ντάιερ να σκοράρει άθελα του στην εστία της ομάδας του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16/10

Γουότφορντ – Λίβερπουλ 0-5 (9′ Μανέ, 37′, 52′, 90+1′ Φιρμίνο, 54′ Σαλάχ)

Άστον Βίλα – Γουλβς 2-3 (48′ Ινγκς, 69′ ΜακΓκιν / 80′ Σαΐς, 86′ Κόουντι, 90+5′ Νέβες)

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 (31′ Τίλεμανς, 78′ Σογιουντσού, 83′ Βάρντι, 90+1′ Ντάκα / 19′ Γκρίνγουντ, 82′ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 2-0 (12′ Μπερνάρντο Σίλβα, 70′ Ντε Μπρόινε)

Νόριτς – Μπράιτον 0-0

Σαουθάμπτον – Λιντς 1-0 (53′ Μπρόγια)

Μπρέντφορντ – Τσέλσι 0-1 (45′ Τσίλγουελ)

Κυριακή 17/10

Έβερτον – Γουέστ Χαμ 0-1 (74′ Ογκμπόνα)

Νιούκαστλ – Τότεναμ 2-3 (2′ Γουίλσον, 89′ αυτ. Ντάιερ / 17′ Εντομπελέ, 22′ Κέιν, 45+3′ Σον)