25.3 C

Νιούκαστλ – Άρσεναλ 0-2: Κυριακάτικος περίπατος

Η Άρσεναλ είχε εύκολο έργο εκτός έδρας κόντρα στη Νιούκαστλ και έφτασε σε μια πολύ άνετη επικράτηση (2-0) για να πανηγυρίσει στο φινάλε την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

Οι Κανονιέρηδες βρήκαν ένα γρήγορο γκολ και δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από τις Καρακάξες που φάνηκαν αρκετά ακίνδυνες επιθετικά. Στο 6ο λεπτό ο Νταβίντ Λουίζ βρήκε με βαθιά μπαλιά στα δεξιά τον Μπεγερίν, εκείνος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ελ Νένι με προβολή έκανε το 0-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 66ο λεπτό με ένα καταπληκτικό… αεροπλανικό σουτ του Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο οποίο δεν υπήρχε απάντηση. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σερ στο 90′ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μαρτινέλι.