Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 3-2: Άνοιξε ο δρόμος της 4ης θέσης για Λίβερπουλ και Τσέλσι

ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ

Η Νιούκαστλ έκλεισε το μάτι σε Λίβερπουλ και Τσέλσι. Η αγγλική ομάδα επικράτησε με 3-2 απέναντι στην 4η της βαθμολογίας, Γουέστ Χαμ και έκανε δώρο σε Λίβερπουλ και Τσέλσι που περίμεναν στραβοπάτημα των «σφυριών» .

Την ίδια ώρα, οι «καρακάξες» έκαναν καθοριστικό βήμα για την παραμονή τους αυξάνοντας την απόσταση τους από τη Φούλαμ.

Τα πάντα κρίθηκαν ουσιαστικά στη φάση του 36ου λεπτού. Ο Ντόοσουν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε και στην ίδια φάση ο Ντιόπ πέτυχε αυτογκόλ μετά το σουτ του Σεντ Μαξιμέν.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Ζοέλιντον να κλέψει την μπάλα που την άφησε μέσα από τα χέρια του ο Φαμπιάνσκι και σημείωσε το 2-0.

Παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, η ομάδα του Μόγιες μείωσε στο σκορ αρχικά με τον Ντιόπ και στη συνέχεια ισοφάρισαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λίνγκαρντ. Ωστόσο, ο Γουίλοκ βρήκε δίχτυα πριν το φινάλε και έδωσε τη νίκη στη Νιούκαστλ για το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 16/4

Έβερτον – Τότεναμ 2-2 (28′ πεν., 62′ Σίγκουρντσον / 27′, 68′ Κέιν)

Σάββατο 17/4

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 3-2 (36′ αυτ. Ντιόπ, 41′ Ζοέλιντον, 82′ Γουίλοκ / 73′ Ντιόπ, 80′ πεν. Λίνγκαρντ)

Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας (ΑΝΑΒΟΛΗ)

Γουλβς – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (22:15)

Κυριακή 18/4

Άρσεναλ – Φούλαμ (15:30)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι (18:00)

ΑΠΟΨΗ

EURO 2020: O ANT1 έχει χάσει την μπάλα από την πρεμιέρα κιόλας…

Από την έλλειψη χρονομέτρου και σκορ στην πρεμιέρα μέχρι τις ελαφρώς... σεξιστικούλες διαφημίσεις γνωστής στοιχηματικής εταιρίας και από εκεί στην «εξαφάνιση» της επανέναρξης του Δανία - Φινλανδία, τα φάουλ του ANT1 είναι απανωτά