20.5 C

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 3-2: Άνοιξε ο δρόμος της 4ης θέσης για Λίβερπουλ και Τσέλσι

Η Νιούκαστλ έκλεισε το μάτι σε Λίβερπουλ και Τσέλσι. Η αγγλική ομάδα επικράτησε με 3-2 απέναντι στην 4η της βαθμολογίας, Γουέστ Χαμ και έκανε δώρο σε Λίβερπουλ και Τσέλσι που περίμεναν στραβοπάτημα των «σφυριών» .

Την ίδια ώρα, οι «καρακάξες» έκαναν καθοριστικό βήμα για την παραμονή τους αυξάνοντας την απόσταση τους από τη Φούλαμ.

Τα πάντα κρίθηκαν ουσιαστικά στη φάση του 36ου λεπτού. Ο Ντόοσουν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε και στην ίδια φάση ο Ντιόπ πέτυχε αυτογκόλ μετά το σουτ του Σεντ Μαξιμέν.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Ζοέλιντον να κλέψει την μπάλα που την άφησε μέσα από τα χέρια του ο Φαμπιάνσκι και σημείωσε το 2-0.

Παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, η ομάδα του Μόγιες μείωσε στο σκορ αρχικά με τον Ντιόπ και στη συνέχεια ισοφάρισαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λίνγκαρντ. Ωστόσο, ο Γουίλοκ βρήκε δίχτυα πριν το φινάλε και έδωσε τη νίκη στη Νιούκαστλ για το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 16/4

Έβερτον – Τότεναμ 2-2 (28′ πεν., 62′ Σίγκουρντσον / 27′, 68′ Κέιν)

Σάββατο 17/4

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 3-2 (36′ αυτ. Ντιόπ, 41′ Ζοέλιντον, 82′ Γουίλοκ / 73′ Ντιόπ, 80′ πεν. Λίνγκαρντ)