18 C

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-4: Γιόρτασε τον τίτλο με απίθανο ρεκόρ!

Για τον Πεπ Γκουαρδιόλα το ματς της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Νιούκαστλ είχε περισσότερο… διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η ομάδα του στέφθηκε πρωταθλήτρια μεσοβδόμαδα.

Ο Καταλανός παρέταξε μια ομάδα με αρκετές αλλαγές και πανηγύρισε μια νίκη (3-4) εκτός έδρας που έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς παίκτες να δείξουν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και ενόψει τελικού Τσάμπιονς Λιγκ. Κι όμως δεν ήταν μόνο αυτό, αφού η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τις 12 σερί εκτός έδρας νίκες στο αγγλικό πρωτάθλημα που αποτελεί ρεκόρ!

Πριν την έναρξη του ματς, οι παίκτες της Νιούκαστλ φρόντισαν να χειροκροτήσουν αυτούς της Μάντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο καθιερωμένο guard of honor.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στην πρώτη τους τελική στο 25′ και έδωσαν ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Από την εκτέλεση κόρνερ του Σέλβι, ο Κραφτ ξέφυγε από την επιτήρηση του Άκε και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ωστόσο, οι Πολίτες απάντησαν άμεσα και μάλιστα έφτασαν και σε ανατροπή με δύο γκολ σε τρία λεπτά. Ο Κανσέλο έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα κόντραρε στον Μέρφι και αιφνιδίασε τον Ντουμπράφκα στο 39′ για το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκουντογκάν εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Φεράν Τόρες με ένα απίθανο εναέριο τακουνάκι πέτυχε ένα από τα γκολ της χρονιάς για το 1-2.

Η Νιούκαστλ φρόντισε να βρει γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Γουίλοκ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Άκε και από την άσπρη βούλα έκανε το 2-2.

Μάλιστα, στο 62′ έφτασε και στην ανατροπή (έστω κι αν κράτησε λίγο). Ο Γουίλοκ κέρδισε νέο πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος με τον Κάρσον να αποκρούει σε πρώτο χρόνο, αλλά με τον Άγγλο να παίρνει το ριμπάουντ για το 3-2.

Και πάλι όμως η Μάντσεστερ Σίτι είχε απάντηση και τελείωσε το ματς. Ο Φεράν Τόρες σκόραρε δις στο 64′ και στο 66′, ολοκλήρωσε το χατ τρικ και έδωσε το τρίποντο που έστειλε τη διαφορά στο +13 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Όχι πως πια έχει ιδιαίτερη σημασία…

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Μέρφι, Κραφτ, Φερνάντες (88′ Γκέιλ), Ντάμετ, Ρίτσι (84′ Λόνγκσταφ), Γουίλοκ, Σέλβι, Αλμιρόν, Σεντ-Μαξιμέν, Ζοέλιντον (84′ Λιούις)

Μάντσεστερ Σίτι: Κάρσον, Γουόκερ, Έρικ Γκαρθία, Άκε, Κανσέλο (74′ Μεντί), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Φεράν Τόρες, Στέρλινγκ, Ζεσούς

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 11/5

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-2 (15′ Γκρίνγουντ / 10′ Τόμας, 66′ Σογιουντσού)

Τετάρτη 12/5

Τσέλσι – Άρσεναλ 0-1 (16′ Σμιθ-Ρόου)

Παρασκευή 14/5

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (25′ Κραφτ, 45+6′ πεν. Ζοέλιντον, 62′ Γουίλοκ / 39′ Κανσέλο, 42′, 64′, 66′ Φεράν Τόρες)