15.7 C

Νιούκαστλ – Τσέλσι 0-2: Με… περίπατο ήρθε η τρίτη σερί νίκη

Σε φοβερή κατάσταση βρίσκεται η Τσέλσι, με τον Φρανκ Λάμπαρντ να βλέπει την ομάδα του να πετυχαίνει με χαρακτηριστική ευκολία την τρίτη της σερί νίκη στο πρωτάθλημα (2-0 τη Νιούκαστλ).

Οι μπλε σκαρφάλωσαν – έστω και προσωρινά – στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς, όσους έχει και η Λέστερ με παιχνίδι λιγότερο και μέχρι στιγμής επιβεβαιώνεται διαρκώς πως μιλάμε για μία από τις πιο αμφίρροπες χρονιές της Premier League.

Η Τσέλσι κυριάρχησε απόλυτα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό. Από την ωραία συνεργασία από τα δεξιά μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Μάουντ έκανε το παράλληλο γύρισμα-ξυραφιά και ο Φεντερίκο Φερνάντες άθελα του στην προσπάθεια του να διώξει νίκησε τον Ντάρλοου για το 0-1.

Η Νιούκαστλ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και έγινε επικίνδυνη σε δύο μόλις περιπτώσεις. H πρώτη ήταν στο 60′ όταν ο Ζοέλινγκτον απέναντι από τον Μεντί έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα η Τσέλσι βγήκε στην κόντρα και ο Βέρνερ μοίρασε στον Έιμπραχαμ που διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό σκορ. Σημειώνεται πως οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 72′ όταν το μακρινό σουτ του Λόνγκσταφ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μεντί.