20.9 C

Νίζνι – Περιστέρι 82-76: Μπήκε σε… περιπέτειες

Το Περιστέρι πήγε στη Ρωσία για τον αγώνα με τη Νίζνι και ήθελε τη νίκη για να είναι ένα βήμα ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση μίας θέσης στην πρώτη τετράδα, ωστόσο η ρωσική ομάδα πήρε τη νίκη με 82-76 και υποχώρησε στο 6-5, ενώ η Νίζνι ανέβηκε στο 7-4, στον τρίτο όμιλο του Basketball Champions League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με εννέα πόντους (21-12), 1:55 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τους Ρώσους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης και το Περιστέρι να προσπαθεί να βρει το αντίδοτο στον επιθετικό οίστρο της Νίζνι. Μπορεί η διαφορά να έφτασε ακόμα και στο +13 (38-25), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν και έτσι η ανάπαυλα τους βρήκε πίσω στο σκορ με επτά πόντους (45-38).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Νίζνι μπήκε πιο δυναμικά και μπόρεσε να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, αλλά στα μέσα της τρίτης περιόδου το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση. Ο Αϊζάια Κάζινς με σουτ του έβαλε μπροστά την ομάδα του με 55-56 και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους στο +1 (62-63).

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο η Νίζνι με ένα 10-0 σερί πήρε στα χέρα της τα ηνία του αγώνα και παρά την προσπάθεια του Περιστερίου να ανατρέψει ξανά την εικόνα, μειώνοντας ακόμα και στον έναν πόντο (74-73), βρήκε τις λύσεις και τελικά πήρε τη νίκη με 82-76.

Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Γιανίκ Μορέιρα με 19 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Στίβεν Γκρέι με 15. Για τη Νίζνι καλύτερος ήταν ο Μίκαελ Τζένκινς με 19.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76