23.3 C

Νόριτς – Λιντς 1-2: Πέντε λεπτά αρκούσαν για να τελειώσουν οι ελπίδες των Γιαννούλη και Τζόλη

Η μόλις δεύτερη νίκη της σεζόν για τη Λιντς είχε τεράστια βαθμολογική σημασία καθώς ήρθε απέναντι στην ουραγό Νόριτς που… αποχαιρετά την κατηγορία από τη 10η αγωνιστική.

Τα Καναρίνια των Δημήτρη Γιαννούλη (έμεινε στον πάγκο) και Τζόλη (μπήκε στην αναμέτρηση στο 69′) ηττήθηκε με 2-1 στο «Κάροου Ρόουντ» και έμεινε στο -8 από τη Λιντς που βρίσκεται πλέον εκτός επικίνδυνης ζώνης, ενώ ταυτόχρονα… τράβηξε και τη Νιούκαστλ στον γκρεμό.

Το αποτέλεσμα κρίθηκε μέσα σε 5′ στο δεύτερο μέρος. Στο 56′ ο Ραφίνια με ατομική ενέργεια έγραψε το 0-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα από την εκτέλεση κόρνερ του Ράσιτσα ο Ομομπαμιντέλε με κεφαλιά έβαλε τέλος στην επιθετική ανομβρία των γηπεδούχων. Στο 61′ ο Ροντρίγκο με φανταστικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 και έβαλε τέλος στις ελπίδες της Νόριτς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 30/10

Λέστερ – Άρσεναλ 0-2 (5′ Γκάμπριελ, 18′ Σμιθ Ρόου)

Γουότφορντ – Σαουθάμπτον 0-1 (20’ Άνταμς)

Λίβερπουλ – Μπράιτον 2-2 (4’ Χέντερσον, 24’ Μανέ – 41’ Μουέπου, 65’ Τροσάρ)

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 0-2 (6’ Ζαχά, 88’ Γκάλαχερ)

Μπέρνλι – Μπρέντφορντ 3-1 (4’ Γουντ, 32’ Λόουτον, 36’ Κορνέ / 79’ Γκόντος)

Νιούκαστλ – Τσέλσι 0-3 (65’, 77’ Τζέιμς, 81’ πεν. Ζορζίνιο)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (39′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 64′ Καβάνι, 87′ Ράσφορντ)