21.4 C

Ντάινζε – Βόλος 1-0: Θέλουν δουλειά και χημεία οι Θεσσαλοί

Την ήττα με 1-0 από τη βέλγικη Ντάινζε (ομάδα Β’ κατηγορίας) γνώρισε ο Βόλος στην Ολλανδία, στο τρίτο του φιλικό ματς κατά τη διάρκεια του βασικού σταδίου προετοιμασίας του.

Οι Θεσσαλοί δεν παρουσίασαν καθόλου καλή εικόνα και έδειξαν πως χρειάζονται χημεία – λόγω και των πολλών νέων προσώπων – καθώς και αρκετή δουλειά κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι.

Η Ντάινζε πέτυχε το γκολ της νίκης στο 41ο λεπτό με τον Στάιλενς, ενώ στο 84′ ο Βόλος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Μπαρτόλο είδε τον γκολκίπερ των Βέλγων να αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι που επιχείρησε.

Θυμίζουμε πως ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ δεν είχε στη διάθεση του τους Κύρκο και Γκρίλο που επέστρεψαν στην Ελλάδα λόγω τραυματισμών που υπέστησαν στην τελευταία προπόνηση.

Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Γκιουλέν, Ρομέρο, Φερράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Νίνης, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Παπαδόπουλος, Ροσέρο, Λογαράς, Βοικτόφσκι, Κούζντρα, Τριανταφύλλου, Ακριβόπουλος