23.1 C

Ντιναμό Κιέβου – Μπριζ 1-1: Βρήκαν το εκτός έδρας γκολ στους -11 (vid)

Στο Βέλγιο θα κριθεί η πρόκριση στο ζευγάρι Ντιναμό και Μπριζ, οι οποίες έμειναν στο 1-1 στο Κίεβο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «32» του Europa League.

Μετά από ένα σκάρτο πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές στιγμές, οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 62ο λεπτό. Ο Μπουγιάλσκι ζύγισε το σουτ εκτός περιοχής με αρκετό φάλτσο και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μινιολέ για το 1-0.

Η απάντηση των Βέλγων ήταν άμεση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μέχελε με κεφαλιά βρήκε το πολύτιμο γκολ στο Κίεβο, σε ένα παιχνίδι που το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται στους -11 βαθμούς Κελσίου!

Ντιναμό Κιέβου: Μπούστσαν, Κετζιόρα (81′ Καραβάεφ), Ζαμπάρνι, Ποπόφ, Μικολένκο, Σαπαρένκο (73΄Σεπέλεφ), Σίντορτσουκ, Ντε Πένα (72′ Ζέρσον Ροντρίγκες), Τσιγκάνκοφ, Μπουγιάλσκι, Μπεσέντιν (81′ Σουπριάγα).

Μπριζ: Μινιολέ, Κλίντον Μάτα, Κοσσουνού, Μέχελε, Ρίκα, Μπαλάντα, Φόρμερ, Ντιράρ (70′ Φαν ντε Μπρεμτ), Ντε Κετελάρε, Οκερέκε (70′ Μπατζί), Μπας Ντοστ (90+2′ Ντε Κάιπερ)