18.9 C

Ντιναμό Τιφλίδας – Νέφτσι Μπακού 1-2: Προβάδισμα πρόκρισης των Αζέρων υπό το βλέμμα του Μαρτίνς

Μεγάλη νίκη στην Τιφλίδα πανηγύρισε η Νέφτσι Μπακού. Η πρωταθλήτρια Αζερμπαϊτζάν επιβλήθηκε με 2-1 της Ντιναμό στην πρώτη αναμέτρηση για τον 1ο προκριματικό του Champions League και θέλει απλά μια ισοπαλία στη ρεβάνς για να σφραγίσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο εκεί όπου θα βρίσκεται ο Ολυμπιακός και περιμένει τον αντίπαλο του από αυτό το ζευγάρι.

Στην Τιφλίδα βρέθηκε ο Πέδρο Μαρτίνς για να παρακολουθήσει διά ζώσης την αναμέτρηση και να αποκτήσει μια πρώτη (καλή) εικόνα των δύο ομάδων.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε «παγωμένα» για τις δύο ομάδες και στην πρώτη της καλή ευκαιρία η Νέφτσι βρήκε το προβάδισμα. Ο Λάβαλ πέρασε φοβερή κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας για τον Αλασγκάροφ που στην (άστοχη) έξοδο του Κβασκβάτζε έκανε σουτ-λόμπα για το 0-1.

Οι Γεωργιανοί πήραν την μπάλα και μετέφεραν το παιχνίδι στο αντίπαλο μισό με καλή κυκλοφορία και ξεκίνησαν να απειλούν. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε 13′ μετά το 0-1, όταν ο Μάρουσιτς βρήκε χώρο και έπιασε έναν κεραυνό εκτός περιοχής για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση που άσκησε η ομάδα του Τσκαντάτζε και στο δεύτερο μέρος βρήκε ακόμα ένα γκολ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαχμούντοφ στο 56ο λεπτό. Στην αρχή ο μέσος της Νέφτσι το έχασε, όμως διατάχθηκε επανάληψη και σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια.

Οι Αζέροι οχυρώθηκαν αμυντικά και η εστία του Μαμάντοφ δεν γνώρισε κάποια πρωτοφανή πίεση, με τη Νέφτσι τελικά να πανηγυρίζει τεράστια νίκη ενόψει του επαναληπτικού.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί την Τετάρτη 14 Ιουλίου (20:00) στο Μπακού.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ – ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ 1-2

Σκόρερ: 36′ Μάρουσιτς / 23′ Αλασγκάροφ, 57′ πεν. Μαχμούντοφ

Γήπεδο: Ντιναμό Αρένα (Τιφλίδα)

Διαιτητής: Φούκσμαν (ΙΣΡ)

Κίτρινες: Καρντάβα / Λάβαλ

Ντιναμό Τιφλίδας (Τσκαντάτζε): Κβασκβάτζε, Σπορκσλέντε (84′ Οσέι), Κβανταγιάνι, Παπάβα, Αμουσού, Καραμπάτζε (73′ Μορτσιλάτζε), Ραντίν, Καρντάβα, Κούτσια (68′ Κβταράτζε), Μάρουσιτς, Γκαμπεντάβα (68′ Ακχβλεντιάνι)

Νέφτσι Μπακού (Αμπάσοφ): Μαμάντοφ, Εμποτζί, Στάνκοβιτς, Σοάρες, Λάβαλ (86′ Μπουλούντοφ), Μπουρινέ (90′ Αμπάσοφ), Κανέ, Μαχμούντοφ, Αλασγάροφ, Κόλι (89′ Νασάφοφ)