23.5 C

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Τότεναμ 3-0: Απίθανη ανατροπή στην παράταση και πρόκριση για τους Κροάτες! (vid)

Μια απίθανη ανατροπή πέτυχε στο «Μάξιμιρ» η Ντιναμό Ζάγκρεμπ που έφερε τούμπα την Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο!

Οι Κροάτες πέτυχαν απίστευτη ανατροπή στην παράταση και απέκλεισαν την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο που… θυμήθηκε να αντιδράσει όταν δέχθηκε το τρίτο γκολ (106′). Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Όρσιτς που πέτυχε χατ τρικ!

Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν τον Ζόραν Μάμιτς στον πάγκο τους (παραιτήθηκε καθώς θα μπει φυλακή για φοροδιαφυγή), δεν σταμάτησαν να πιστεύουν πως μπορούν να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη και ισοφάριση του 2-0 που ήταν σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο Όρσιτς άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και στο 83′ με υπέροχο πλασέ πέτυχε το 2-0 που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί… χτύπησε ξανά στο 106′ και έδωσε την ιστορική πρόκριση στην ομάδα του, αφού ο Λιβάκοβιτς με απίστευτη απόκρουση στο τέλος κράτησε την Τότεναμ στο μηδέν!

Τα εισιτήρια για την προημιτελική φάση του Europa League εξασφάλισαν επίσης Ρόμα και Γρανάδα.

Η ισπανική ομάδα και «σταχτοπούτα» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μπορεί να ηττήθηκε με 2-1 από τη Μόλντε, ωστόσο το εκτός έδρας γκολ έκανε τη διαφορά και η ομάδα του Μαρτίνεθ βρίσκεται στα προημιτελικά.

O Βαγιέχο με ένα απίστευτο αυτογκόλ στο 29ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους… γηπεδούχους και έδωσε προσωρινά ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ωστόσο οι Ανδαλουσιάνοι σκόραραν με τον Σολδάδο στο 72′ και σφράγισαν ουσιαστικά στην πρόκριση. Η Μόλντε πανηγύρισε τη νίκη χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χέσταντ στο 90′. Στην παράβαση υπέπεσε νωρίτερα ο Ετέκι που είχε περάσει αλλαγή στο ματς στο 76′.

Η Ρόμα με τα δύο γκολ του Μπόρχα Μαγιοράλ στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε το «διπλό» στο Κίεβο (2-1) απέναντι στη Σαχτάρ και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου ματς έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση της στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.