18.4 C

«Ντόρτια» ο Λεβαδειακός σε Άρη Αβάτου

Την πρώτη του νίκη στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε ο Λεβαδειακός επικρατώντας άνετα με 4-0 του Άρη Αβάτου

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Λεβαδειακός την αναμέτρηση Κυπέλλου με τον Άρη Αβάτου, τον οποίο συνέτριψε με 4-0 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Λεβαδειακός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και στο 16’ έχασε τη σπουδαιότερη ευκαιρία του να ανοίξει το σκορ. Ο Στανόγεβιτς εκτέλεσε το φάουλ στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Σαβαντόγκο που πήρε το ριμπάουντ πλάσαρε λίγο άουτ.
Η υπεροχή του Λεβαδειακού απέφερε καρπούς στο 27’.  Έπειτα από σέντρα του Νανγκίς από τα δεξιά ο Στανόγεβιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λεβαδειακού παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την αναμέτρηση, κάτι που κατάφεραν στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης, με τον Φώτη Ιωαννίδη στο 77ο λεπτό να πετυχαίνει το 2-0 για τους Βοιωτούς.

Ο Παναγιώτης Λιάγκας, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0σ το 83’.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παύλος Μητρόπουλος στο 88’.

Λεβαδειακός: Μπαγίτς, Παντελιάδης (82′ Λιάγκας), Φαβάρο, Κρνέτα, Χατζηλάμπρος, Καθάριος, Όμο, Νανγκίς (66’ Μαρκόβσκι), Στανόγεβιτς (66’ Μητρόπουλος), Σαβαντόγκο, Ιωαννίδης.

Άρης Αβάτου: Αμουτζάκης, Μίλερ, Μπουντακίδης, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης, Σαριγιαννίδης, Δόντσος (72’ Ζωσιμίδης), Σιχλοιμίρης, Γκέκας, Κρασώνης (46’ Αριόγλου).