18.1 C

Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 3-2: Ήρωας Χάαλαντ, χάρισε το τρίποντο στους Βεστφαλούς στις καθυστερήσεις!

Τι ματσάρα στη Βεστφαλία! Η Ντόρτμουντ αγχώθηκε απέναντι στην πολύ ποιοτική και πάντα υπολογίσιμη Χόφενχαϊμ, όμως τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο, χάρη στην επιθετική οξυδέρκεια του Χάαλαντ στις καθυστερήσεις!

Τελικό σκορ 3-2 με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, στο καλύτερο ματς της νέας σεζόν της Bundesliga μέχρι τώρα.

Ο Νταμπούρ σόκαρε τους γηπεδούχους στο 90′, όμως ο Χάαλαντ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έδωσε τη λύση και το τρίποντο στην ομάδα του, σε ένα συγκλονιστικό φινάλε στο Ντόρτμουντ.

Με αυτό τον τρόπο οι Βεστφαλοί κατάφεραν να «σβήσουν» την ήττα από την Φράιμπουργκ στην προηγούμενη αγωνιστική, ακυρώνοντας παράλληλα το αήττητο της Χόφενχαϊμ στις πρώτες 2 στροφές της Bundesliga για τη σεζόν 2021-22.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλον τον αγώνα, αλλά είχαν να τα βάλουν με μία ομάδα που αρέσκεται να παίζει με κόντρα επιθέσεις και με τον Σεμπάστιαν Χένες στον πάγκο έχει μάθει να τις αξιοποιεί με την πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάζεται.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Κράμαριτς, η κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι του Κόμπελ μόλις στο 2ο λεπτό.

Εν τέλει μετά από ένα ημίχρονο αδράνειας και ανούσιας κατοχής, οι Κίτρινοι βρήκαν το προβάδισμα που έψαχναν με εξαιρετικό τελείωμα του Ρέινα, έπειτα από κάθετη σε σωστό χρόνο του εξαιρετικού Μπέλινγκχαμ, που είχε ένα γκολ και μία ασίστ.

Η Χόφενχαϊμ κατάφερε να διατηρήσει τον ρυθμό της, ανέβασε τις γραμμές της, πίεσε ψηλά και δικαιώθηκε σχετικά γρήγορα όταν βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 61′ με «δράστη» τον Μπάουμγκαρτνερ μετά από ωραία ασίστ του Γκάιγκερ.

Τελικά την (προσωρινή) λύση για τους γηπεδούχους την έδωσε ο Μπέλινγκχαμ που στο 69′ εκμεταλλεύτηκε τα αλλεπάλληλα λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων και με μονοκόματο τελείωμα έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά των διχτύων για το 2-1.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούμε σε ένα… χαλαρό 2-1, ήρθαν τα πάνω κάτω στις καθυστερήσεις του ματς με τον Νταμπούρ (μπήκε ως αλλαγή στο ματς) να ισοφαρίζει για την Χόφενχαϊμ στο 91′ και τον Χάαλαντ να παίρνει σκυτάλη ένα λεπτό αργότερα σε φάση διαρκείας και με την υπομονή του να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στο «θρίλερ» της Βεστφαλίας.

ΤΟ 2-2 ΤΟΥ ΝΤΑΜΠΟΥΡ

ΤΟ 3-2 ΤΟΥ ΧΑΑΛΑΝΤ

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Βίτσελ, Ακάντζι, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ, Ρέινα, Ρόις, Χάαλαντ, Μάλεν

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Ακπογκούμα, Βογκτ, Ποσχ, Ράου, Γκιγέρ, Στίλερ, Μπαόυμγκαρτνερ, Ρούντι, Λάρσεν, Κράμαριτς