19.9 C

Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 3-2: Ήρωας Χάαλαντ, χάρισε το τρίποντο στους Βεστφαλούς στις καθυστερήσεις!

ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ

Τι ματσάρα στη Βεστφαλία! Η Ντόρτμουντ αγχώθηκε απέναντι στην πολύ ποιοτική και πάντα υπολογίσιμη Χόφενχαϊμ, όμως τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο, χάρη στην επιθετική οξυδέρκεια του Χάαλαντ στις καθυστερήσεις!

Τελικό σκορ 3-2 με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, στο καλύτερο ματς της νέας σεζόν της Bundesliga μέχρι τώρα.

Ο Νταμπούρ σόκαρε τους γηπεδούχους στο 90′, όμως ο Χάαλαντ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έδωσε τη λύση και το τρίποντο στην ομάδα του, σε ένα συγκλονιστικό φινάλε στο Ντόρτμουντ.

Με αυτό τον τρόπο οι Βεστφαλοί κατάφεραν να «σβήσουν» την ήττα από την Φράιμπουργκ στην προηγούμενη αγωνιστική, ακυρώνοντας παράλληλα το αήττητο της Χόφενχαϊμ στις πρώτες 2 στροφές της Bundesliga για τη σεζόν 2021-22.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλον τον αγώνα, αλλά είχαν να τα βάλουν με μία ομάδα που αρέσκεται να παίζει με κόντρα επιθέσεις και με τον Σεμπάστιαν Χένες στον πάγκο έχει μάθει να τις αξιοποιεί με την πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάζεται.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Κράμαριτς, η κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι του Κόμπελ μόλις στο 2ο λεπτό.

Εν τέλει μετά από ένα ημίχρονο αδράνειας και ανούσιας κατοχής, οι Κίτρινοι βρήκαν το προβάδισμα που έψαχναν με εξαιρετικό τελείωμα του Ρέινα, έπειτα από κάθετη σε σωστό χρόνο του εξαιρετικού Μπέλινγκχαμ, που είχε ένα γκολ και μία ασίστ.

Η Χόφενχαϊμ κατάφερε να διατηρήσει τον ρυθμό της, ανέβασε τις γραμμές της, πίεσε ψηλά και δικαιώθηκε σχετικά γρήγορα όταν βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 61′ με «δράστη» τον Μπάουμγκαρτνερ μετά από ωραία ασίστ του Γκάιγκερ.

Τελικά την (προσωρινή) λύση για τους γηπεδούχους την έδωσε ο Μπέλινγκχαμ που στο 69′ εκμεταλλεύτηκε τα αλλεπάλληλα λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων και με μονοκόματο τελείωμα έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά των διχτύων για το 2-1.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούμε σε ένα… χαλαρό 2-1, ήρθαν τα πάνω κάτω στις καθυστερήσεις του ματς με τον Νταμπούρ (μπήκε ως αλλαγή στο ματς) να ισοφαρίζει για την Χόφενχαϊμ στο 91′ και τον Χάαλαντ να παίρνει σκυτάλη ένα λεπτό αργότερα σε φάση διαρκείας και με την υπομονή του να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στο «θρίλερ» της Βεστφαλίας.

ΤΟ 2-2 ΤΟΥ ΝΤΑΜΠΟΥΡ

ΤΟ 3-2 ΤΟΥ ΧΑΑΛΑΝΤ

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Βίτσελ, Ακάντζι, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ, Ρέινα, Ρόις, Χάαλαντ, Μάλεν

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Ακπογκούμα, Βογκτ, Ποσχ, Ράου, Γκιγέρ, Στίλερ, Μπαόυμγκαρτνερ, Ρούντι, Λάρσεν, Κράμαριτς

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή, 27/8
Ντόρτμουντ-Χοφενχάιμ 3-2: 47′ Ρέινα, 61′ Μπάουγκαρντνερ, 69′ Μπέλινγκχαμ, 90′ Νταμπούρ, 93′ Χάαλαντ

Ολυμπιακός: Εμβιλά και Κούντε διεκδικούν μία θέση στα χαφ ενόψει Άιντραχτ

Από Γαλλία και Καμερούν έρχονται οι λύσεις για τον Πέδρο Μαρτίνς ενόψει του αγώνα στη Φρανκφούρτη, σε περίπτωση που ο Ανδρέας Μπουχαλάκης δεν καταφέρει να βγάλει άλλο ένα 90λεπτο

Άγιαξ – Ντόρτμουντ: Προβάδισμα των Ολλανδών με αυτογκόλ του Ρόις (vid)

Η ατμόσφαιρα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» για την αναμέτρηση του Άγιαξ απέναντι στην Ντόρτμουντ είναι εκπληκτική. Οι φίλοι του Αίαντα θέλησαν να σπρώξουν την...

Βαλμπουενά: Θα πετάξει αμέσως για Φρανκφούρτη, μετά τη δίκη του Μπενζεμά στο Παρίσι!

Ο 37χρονος άσος των Ερυθρολεύκων θα βρίσκεται κανονικά στα πλάνα του Πέδρο Μαρτίνς για τον αγώνα με την Άιντραχτ (21/10), παρόλο που ενδιάμεσα θα βρεθεί στη Γαλλία για τη δίκη του Καρίμ Μπενζεμά στην οποία εμπλέκεται άμεσα και ο ίδιος

Γιατί ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να κατηγορεί τον Μπερτομέου

Ο Mythbuster κοιτάζει πίσω από τις φωνές των Πράσινων για τον Μπερτομέου που στην εποχή του κατέκτησαν πέντε φορές της Euroleague κι όμως ακόμα ισχυρίζονται ότι τους έκανε πόλεμο

Ποιος θα δώσει στους Αγγελόπουλους τα δεκάδες εκατομμύρια που πήγαν στράφι λόγω «φάρου»;

Ο Insider διάβασε τις διαμαρτυρίες του Δ. Γιαννακόπουλου για τα «50 εκ. που πήγαν στράφι» στη Euroleague και γράφει για αμέτρητα εκατομμύρια των Αγγελόπουλων που τους απέφεραν τρία πρωταθλήματα σε 17 χρόνια!