18.4 C

Ντόρτμουντ – Σάλκε 3-0: Με ξέσπασμα στο β’ πήρε το ντέρμπι του Ρουρ

Μετρούσε 20 ματς χωρίς νίκη και… ασφαλώς τα έκανε 21. Η Σάλκε ήταν ξανά κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα από την Ντόρτμουντ με 3-0 στο ντέρμπι του Ρουρ.

Οι Βεστφαλοί ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο 55′ με τον Ακάντζι που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Ρένοφ. Έξι λεπτά αργότερα ο Σάντσο πέρασε κάθετα στον Χάλαντ που βγήκε τετ α τετ και πέτυχε το 2-0.

Στο 78′ από την εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο ο Χούμελς πήρε την καρφωτή κεφαλιά και έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 23/10

Στουτγκάρδη – Κολωνία 1-1 (1′ Μανγκαλά / 23′ πεν. Άντερσον)

Σάββατο 24/10

Μπάγερν Μονάχου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-0 (10′, 26′, 60′ Λεβαντόφσκι, 72′ Σανέ, 90′ Μουσιάλα)

Μάιντς – Γκλάντμπαχ 2-3 (23′, 36′ Ματετά / 15′ Στιντλ, 75′ πεν. Χόφμαν, 83′ Γκίντερ)

Λειψία – Χέρτα 2-1 (11′ Ουπαμεκανό, 77′ πεν. Ζάμπιτσερ / 8′ Κόρντομπα)

Ουνιόν Βερολίνου – Φράιμπουργκ 1-1 (36′ Άντριτς / 34′ Γκρίφο)

Ντόρτμουντ – Σάλκε 3-0 (55′ Ακάντζι, 61′ Χάλαντ, 78′ Χούμελς)