21 C

Ντουμπάι Open: Με σούπερ ανατροπή στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς!

Με σπουδαία ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε τη φόρμα στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα και φουλάρει για δεύτερο σερί τίτλο μέσα στο 2020, μία εβδομάδα μετά από αυτόν στη Μασσαλία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά από μια μάχη σχεδόν 2,5 ωρών, πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του τουρνουά του Ντουμπάι και εκεί θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό, Ντάνιελ Έβανς.

Ο Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε στο ματς της φάσης των «8» απέναντι στον Στρουφ, αφού ο Γερμανός κατάφερε να προηγηθεί με μπρέικ στο δέκατο γκέιμ (4-5) και να διατηρήσει το σερβίς μέχρι το φινάλε για να κάνει το 1-0 με 6-4.

Από την πλευρά του, ο Στέφανος έκανε το μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, κράτησε το σέρβις του και ισοφάρισε σε 1-1 με το ίδιο σκορ (6-4). Στο καθοριστικό τελευταίο σετ, το ματς εξακολούθησε να είναι αμφίρροπο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, εκεί όπου ο Τσιτσιπάς με τρομερό μπρέικ (5-4) έριξε την ψυχολογία του Γερμανού και έφτασε στη νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 6-4, 4-6, 4-6