21.1 C

Ντούντιτς: Πιεσμένη η ΑΕΚ, κοιτούσαν τον αντίπαλο τους στον επόμενο γύρο

Ο προπονητής της Βέλεζ, Φέτζα Ντούντιτς σχολίασε και άσκησε κριτική στην αλαζονεία της ΑΕΚ, η οποία όπως τόνισε θεωρούσε δεδομένη την πρόκριση επί της Βέλεζ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Οι Κιτρινόμαυροι υποδέχονται την Πέμπτη (29/7, 21:00) στο ΟΑΚΑ τη Βέλεζ για τη ρεβάνς, όπου θα δώσουν μάχη ανατροπής και πρόκρισης, μετά την ήττα με 2-1 στη Βοσνία.

Κατά την αναχώρηση της Βέλεζ, ο Ντούντιτς μίλησε στο αεροδρόμιο για τη δεύτερη μονομαχία των δύο ομάδων και στάθηκε ιδιαίτερα στην υπεροψία της Ένωσης.

«Είναι υπό πίεση η ΑΕΚ. Μετά την κλήρωση θεωρήθηκαν το απόλυτο φαβορί, και κοιτούσαν ακόμη και με ποια ομάδα θα παίξουν στον επόμενο προκριματικό γύρο. Τώρα βρίσκονται σε μια κατάσταση όπου πρέπει να σκεφτούν το πρώτο παιχνίδι. Φυσικά θα προσπαθήσουν να μας πιέσουν, ειδικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, για να βρουν ένα γκολ το συντομότερο δυνατό.

Για εμάς θα είναι πολύ σημαντικό πώς θα αντιδράσουμε σε αυτό το σημείο του αγώνα. Στο πρώτο παιχνίδι οι παίκτες της ΑΕΚ απειλούσαν σχεδόν κάθε φορά, σουτάροντας προς το τέρμα μας. Εμείς, θα προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε το επίπεδο μας όπως στο πρώτο παιχνίδι, όσο μας επιτρέπει ο αντίπαλος.

Τα πρώτα είκοσι λεπτά θα μπορούσαν να είναι κρίσιμα, αν καταφέρουμε να υπομείνουμε τότε έχουμε την ευκαιρία να περάσουμε», ανέφερε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις του ο Ντούντιτς.