23.3 C

ΝΒΑ: Έγραψε ιστορία ο Γουέστμπρουκ

Μπορεί οι Γουάσινγκτον Γουίζαρντς να ηττήθηκαν από τους Ατλάντα Χοκς με 125-124 εντός έδρας, τα ξημερώματα της Τρίτης (11/5), αλλά ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έγραψε ιστορία, καταρρίπτοντας ένα ιστορικό ρεκόρ, που κρατούσε 47 ολόκληρα χρόνια!

O Αμερικανός «εκρηκτικός» πόιντ-γκαρντ ξεπέρασε τον θρυλικό Όσκαρ Ρόμπερτσον, φτάνοντας τα 182 triple doubles στην καριέρα του, στην κανονική περίοδο, στο ΝΒA. Πάντως, ο Γουέστμπρουκ αστόχησε στο τελευταίο σουτ (τρίποντο) και έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο 82χρονος, πλέον, Ρόμπερτσον είχε μετρήσει, στην 14χρονη καριέρα του στο ΝΒΑ, συνολικά 181 triple doubles, παίζοντας ως πόιντ-γκαρντ στους Σινσινάτι Ρόγιαλς (1960-1970) και Μιλγουόκι Μπακς (1970-1974).

Ο 32χρονος Γουέστμπρουκ τελείωσε το παιχνίδι με τους Χοκς έχοντας 28 πόντους, 21 ασίστ και 13 ριμπάουντ, ενώ κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν οι μέσοι όροι του παραμένουν εντυπωσιακοί (22.1 πόντοι, 11.6 ασίστ και 11.6 ριμπάουντ σε 36.3 λεπτά συμμετοχής).