18.9 C

O Αλντερβάιρελντ έδωσε τη νίκη… στους κόκκινους

Η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει μια καθοριστική νίκη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Τότεναμ (2-1), με το αυτογκόλ του Αλντερβάιρελντ

Φοβερό παιχνίδι στο «Άνφιλντ» με τις δύο ομάδες να προσφέρουν άφθονο θέαμα και την Λίβερπουλ να παίρνει ένα σημαντικότατο βαθμολογικό αποτέλεσμα (2-1), παραμένοντας στο κυνήγι της Σίτι.

Με την έναρξη του παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν φρεσκάδα και όρεξη για ποδόσφαιρο, με αρκετές μονομαχίες να σημειώνονται στο χώρο του κέντρου. Το πρώτο σουτ ήρθε από τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ενώ η Τότεναμ κράτησε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της το πρώτο τέταρτο.

Όμως στο 16′, η Λίβερπουλ στην πρώτη κλασσική της ευκαιρία κατάφερε να πετύχει γκολ. Ο Ρόμπερτσον έκανε μια υποδειγματική σέντρα, σημαδεύοντας το κεφάλι του Φιρμίνο, ο οποίος από κοντινή απόσταση έγραψε το 1-0.

Λίγο αργότερα, ο Άρνολντ παραλίγο να σκοράρει με απευθείας κόρνερ, ενώ ο Ντέλε Άλι έκανε την πρώτη σοβαρή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με ένα σουτ λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Χάρι Κέιν είχε περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό από τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ και η πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν στο 56ο λεπτό, με ένα διαγώνιο σουτ μέσα από τη περιοχή που όμως έδιωξε ο Άλισον.

Στο 70΄η Τότεναμ ισοφάρισε το παιχνίδι με τον Μόουρα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από μια υποδειγματική συνεργασία της ομάδας του, με τον Έρικσεν να δίνει την ασίστ

Το γκολ της νίκης ήρθε από τον… Αλντερβάιρελντ, ο οποίος βρέθηκε στο λάθος σημείο και μετά από διώξιμο του Λορίς η μπάλα βρήκε πάνω του και κατέληξε στα δίχτυα της Τότεναμ, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στους «κόκκινους».

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ

Τότεναμ: Λορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Τρίπιερ, Έρικσεν, Σισοκό, Ντέλε Άλι, Ρόουζ, Κέιν, Μόουρα