16.6 C

Ο Απόλλων πήρε βαθμό, μπορούσε και τη νίκη

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε ο Απόλλων στο Γεντί Κουλέ κόντρα στον ΟΦΗ (0-0)

Να λοιπόν που ο Απόλλων πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, αν και χρειάστηκε να φτάσουμε στην 9η αγωνιστική. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη καθώς στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε τις ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ. Είναι φανερό ότι ο Απόλλων μετά την έλευση του Γιάννη Μαντζουράκη έγινε… κανονική ομάδα.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα και θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος που δεν έχασε το παιχνίδι.

Σε μια έδρα (Γεντί Κουλέ), που έχουν γνωρίσει την ήττα πολύ καλύτερες ομάδες, ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να πάρει ισοπαλία και τον παρθενικό του βαθμό στο πρωτάθλημα. Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 9η αγωνιστική για να γίνει αυτό, αλλά κυρίως για να δείξει η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ότι είναι ανταγωνιστική ομάδα. Είναι φανερό ότι η δουλειά του Γιάννη Μαντζουράκη αρχίζει να αποδίδει καρπούς.

Ο έμπειρος κόουτς παρέταξε την ομάδα του με αμυντικούς προσανατολισμούς. Φρόντισε να αποφύγει η ομάδα του τις πλαγιοκοπήσεις των επιθετικών του ΟΦΗ, εκεί που είναι αρκετά δυνατός και περιόρισε και τις κάθετες πάσες προς τον Αραβίδη.

Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλων βγήκε στην επίθεση κι έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να πάρει ακόμα και τη νίκη, με αποκορύφωμα τη φάση του 88′ με τη διπλή ευκαιρία του Μάντζιου και του Σικαμπάλα.

Ο ΟΦΗ εμφανίστηκε κατώτερος του αναμενόμενου. Ίσως οι παίκτες νόμιζαν ότι θα είχαν εύκολο έργο απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας και τελικά λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά. Ο τρόπος που η ομάδα της Κρήτης αναπτύχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εύκολη λεία για τους αντίπαλους αμυντικούς. Οι σέντρες που δεν έβρισκαν στόχο και με μεγάλες πάσες τριάντα μέτρων προς την αντίθετη πλευρά από εκεί που έκανε επίθεση δεν απέδωσαν καρπούς.

Έτσι ο ΟΦΗ δεν έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες των τελευταίων αγωνιστικών, αλλά γλίτωσε και από μεγαλύτερη ζημιά. Ο Απόλλων πήρε τον πρώτο του βαθμό και απέκτησε ψυχολογία για να δώσει τη μάχη στη συνέχεια…

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης, Ιορδάνης Δημητριάδης.

ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος (65′ Βουό), Κουτσιανικούλης (65′ Ντίνας), Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης (80′ Νέιρα), Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου, Κοροβέσης, Ποτουρίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Οριουέλα, Γκίνο, Τριάδης (82′ Ακόστα), Μάντζιος, Ντούρσο (95′ Τζανετόπουλος), Λούκιτς, Μπεντινέλι (61′ Σικαμπάλα), Κονέ.