25.3 C

Ο Αθανασιάδης… λύτρωσε τον ΠΑΣ, ζητείται «φως» για τον Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τους «πράσινους» με γκολ του 30χρονου επιθετικού στο 74', οι «πράσινοι» απείλησαν λίγες φορές, «χτυπημένοι» από συνεχόμενους τραυματισμούς και τον... Κομίνη

Ο ΠΑΣ Γιάννινα σε ματς με πολύ δυνατές μονομαχίες κατάφερε με τέρμα του Αθανασιάδη με κεφαλιά να επιστρέψει στις επιτυχίες και να νικήσει 1-0 στους «Ζωσιμάδες» τον Παναθηναϊκό για την 20η αγωνιστική της Super League, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Η γηπεδούχος βγήκε από την ζώνη υποβιβασμού, ενώ οι «πράσινοι», με σερί 1-3-2 – δηλαδή μια νίκη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές – έχασαν και άλλο έδαφος για την πεντάδα. Βρίσκονται, μάλιστα, στο +8 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να διαμαρτύρεται δικαίως για αποφάσεις του διαιτητή Κομίνη, όπως για το μη καταλογισμό κόκκινης κάρτας στον Σκόνδρα, στη φάση που βγήκε τραυματίας ο Ινσούα. Το «τριφύλλι» ήταν και άτυχο, καθώς νωρίς, νωρίς έκανε δυο αναγκαστικές αλλαγές (πριν από τον Ινσούα, αποχώρησε και ο Κουλιμπαλί). Μη ξεχνάμε ότι πήγε στον συγκεκριμένο αγώνα και με πολλές απουσίες.

ΠΑΣ Γιάννινα, ΠαναθηναϊκόςΤο παιχνίδι είχε πολλή δύναμη, φαινόταν πως θα κριθεί στο γκολ και αυτό ήρθε από τον ΠΑΣ στο 74′, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη ο «Άγιαξ της Ηπείρου». Παρά τις βροχές που είχαν προηγηθεί στα Ιωάννινα, ο αγωνιστικός χώρος, αρχικά έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος και πατιόταν είχε προβλήματα.

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε με σύστημα 3-4-3 με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα τους Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιο και Μαυρομμάτη, φουλ μπακ τους Γιόχανσον και Ινσούα, αμυντικά χαφ τους Κουρμπέλη και Στάικο, μπροστά τους Χατζηγιοβάνη και Μπουζούκη και στην κορυφή τον Καμπετσή.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίστηκε με προσοχή στην άμυνα και ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε με 3-2-4-1.Στο τέρμα ήταν ο Βελλίδης και στην άμυνα οι Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας. Μπροστά τους ήταν οι Κάστρο και Γιάκος με τον Νικολιά στα αριστερά και τον Μπουκουβάλα δεξιά. Πιο εσωτερικά μπροστά τους ήταν ο Κριζμάν από αριστερά και ο Μάνος από δεξικά με τον Αθανασιάδη στην κορυφή της επίθεσης.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα ο Κουλιμπαλί τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή λίγο αργότερα (7′) με τον Παντελάκη να παίρνει την θέση του. Οι «πράσινοι» πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δέχθηκαν μια ακόμα ατυχία. Ο Ινσούα «έφαγε» αγκωνιά από τον Σκόνδρα και βρίσκεται στο έδαφος με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να χάσει και τον άλλο μπακ του, αφού στο 20′ μπήκε στη θέση του ο Χατζηθεοδωρίδης.

Το ματς συνέχισε να έχει δυνατά μαρκαρίσματα, καθώς ήταν κρίσιμο για τις δυο ομάδες. Στο 34′ ο Αθανασιάδης έπιασε κεφαλιά ανενόχλητος από κοντά και ο Διούδης έσωσε τον Παναθηναϊκό σε μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι δυο ομάδες έκαναν πολλά λάθη και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ (0-0).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλή στιγμής για τον Παναθηναϊκό. Ο Γιόχανσον είχε την ευκαιρία να σουτάρει, αλλά πάσαρε εκεί που δεν υπήρχε συμπαίκτης του. Στη συνέχεια του δεύτερου μέρους, μέχρι και το γκολ του Αθανασιάδη δεν είχαμε κάτι αξιόλογο. Οι δυνατές μονομαχίες συνεχίστηκαν, ενώ ο Γιώργος Δώνης είδε και τον Κουρμπέλη να τραυματίζεται – μάτωσε μετά από σύγκρουσή του με τον Κάστρο-, αλλά ο διεθνής μέσος συνέχισε, αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, βγαίνοντας για λίγο από τον αγώνα.

Στο 70′ για την γηπεδούχο αποχώρησε τραυματίας ο Κρίζμαν και μπήκε στη θέση του ο Λέο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αθανασιάδης κατάφερε να σκοράρει με πολύ ωραία κεφαλιά. Ο 30χρονος επιθετικός βρήκε τον χώρο που ήθελε από τον Κολοβέτσιο, μετά από σέντρα του Νικολιά και νίκησε τον Διούδη, «γράφοντας» το 1-0. Σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα (+πέντε λεπτά καθυστερήσεων), παρά τις προσπάθειες των δυο ομάδων και τις αλλαγές των δυο προπονητών.

Ο Παναθηναϊκός είχε, πάντως, μεγάλη στιγμή στο 87′, με τον Άλτμαν να σκοράρει από δεξιά, μετά από ωραία πάσα του Στάικου, αλλά ο Βελλίδης έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ μπλόκαρε κεφαλιά του Ισραηλινού επιθετικού, μετά από το κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο Κρίζμαν, που ήταν στον πάγκο, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Κομίνη…

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Κίτρινες κάρτες: Κρίζμαν, Μάνος – Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης
Κόκκινη κάρτα: Κρίζμαν (2η κίτρινη στον πάγκο)

Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γιάκος (89′ Σιόντης), Μπουκουβάλας, Κριζμάν (λ.τ. 70′ Λεό Μπατίστ), Σκόνδρας, Κάστρο, Αθανασιάδης, Μάνος (80′ Βιντάλ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί (λ.τ. 7′ Παντελάκης), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα (λ.τ. 20′ Χατζηθεοδωρίδης), Στάικος, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (75′ Άλτμαν), Μπουζούκης, Καμπετσής.