23.3 C

Ο Ατρόμητος ασέλγησε στο πτώμα του Πανιωνίου…

Σκόνη και θρύψαλα έκανε ο Ατρόμητος τον Πανιώνιο στο Περιστέρι. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν 4-0 και αναρριχήθηκαν στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες παραμένουν στον πάτο, δείχνοντας αδυναμία ανάκαμψης. Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους «κυανέρυθρους», που παρέμειναν δίχως νίκη για 5η σερί αγωνιστική (0-1-4)

Ο Ατρόμητος «καθάρισε» στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε 3-0, έχοντας την απόλυτη κυριαρχία. Από τα πρώτα λεπτά έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πανηγύρισε δίκαια την επιτυχία.

Ο Πανιώνιος επιχείρησε να αιφνιδιάσει καθώς στο 8′ σε κεφαλιά του Παπαγεωργίου μέσα από την περιοχή, ο Μανδάς έδιωξε την μπάλα, η οποία βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Ο Ατρόμητος είχε σε εξαιρετική μέρα την τριάδα των χαφ του (Χαρίση, Μπαένα, Ανδρούτσο) που έβγαιναν πρώτοι στην μπάλα και τροφοδοτούσαν εύκολα την τριάδα της επίθεσης.

Στο 17΄ άνοιξε το σκορ όταν ο Τσιλούλης ανέτρεψε τον Ταλόχα και ο Μανούσος αξιοποίησε το πέναλτι που ορθά καταλόγισε ο διαιτητής Τζήλος. Στο 40΄ έγινε το 2-0 από σου του Βέλλιου έξω από την περιοχή(η μπάλα κάπου κόντραρε, άλλαξε ελαφρώς πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μαλέρμπ).

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Ενσικουλού έφυγε γρήγορα στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου και εκτέλεσε άψογα τον Μαλέρμπ (3-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά είχαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Στο 49΄ ο Μανδάς σε εξ επαφής κεφαλιά του Μιλόγιεβιτς, κράτησε το μηδέν για τον Ατρόμητο

Αποτέλεσμα ήταν με την πάροδο των λεπτών ο Ατρόμητος να πάρει ξανά τα ηνία του παιχνιδιού και στο 69΄ να φθάσει στο τέταρτο και ομορφότερο γκολ από τρομερό σουτ του Αργεντινού Ούμπιδες έξω από την περιοχή.

Ατρόμητος (Αναστασίου): Μανδάς, Γούτας, Χαρίσης, Γκάλο, Ανδρούτσος (60′ Ούμπιδες), Μπαένα (79′ Ρόσα), Ενσικουλού (72′ Ουγκράι), Μανούσος, Ταλόχα, Στρούγγης, Βέλλιος

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Μάλερμπ, Μασούρας, Σαραμαντάς, Μανιάτης, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης (46′ Δούμτσιος), Παπανικολάου (64′ Οικονομίδης), Μαξίμοβιτς, Μιλόγεβιτς (76′ Εμμανουηλίδης), Αραμπούλι