12 C

Ο Φοίνικας έφερε τούμπα τον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα της Σύρου βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, γύρισε το ματς από το 0-2 σε 3-2 και υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη φετινή του ήττα

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ στην Ερμούπολη από τον αήττητο ΠΑΟΚ; Ο Φοίνικας «αναγεννήθηκε» από τις στάχτες του και έφερε τούμπα το ματς με επική ανατροπή στο τάι μπρέικ (3-2). Κορυφαίοι για την ομάδα του Παβλίσεβιτς οι Εβάντρο, Ντόκιτς και Βουλκίδης.

Ο ΠΑΟΚ αν και προερχόταν από τον αποκλεισμό από τη Φρανκφούρτη στο Champions League, πήγε στη Σύρο και κυριάρχησε σε μπλοκ και άμυνα. Με τον Γκόρτσανιουκ να ηγείται και τον Τακουρίδη να τελειώνει εξαιρετικά τον πρώτο χρόνο, οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 25-15.

Τα λάθη του Φοίνικα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ακέραια την καλή εικόνα στην υποδοχή (πίεσε λίγο περισσότερο στο σέρβις ο Φοίνικας, χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο) και ο Τζούριτς έδειξε φρέσκος τελειώνοντας όλες τις κόντρα μπάλες και τις δύσκολες επιθέσεις. Έτσι, η ομάδα του Στάνκου πήρε και το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ η εικόνα άλλαξε: Η είσοδος του Βουλκίδη αντί του Χήρα ενίσχυσε το κέντρο των «πειρατών», ο Ντόκιτς ανέβασε την απόδοση του και με συμπαραστάτη στην επίθεση τον Εβάντρο η ομάδα του Παβλίσεβιτς ξαναμπήκε στο ματς κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-19.

Ο Εβάντρο πήρε το «όπλο» του και στο τέταρτο σετ: Ο Βραζιλιάνος έκανε πάρτι από τη θέση του σέρβις με τρεις καθοριστικούς άσους (ο ένας στο δεύτερο σετ μπολ του Φοίνικα και με το σκορ στο 27-26) έδωσε ενέργεια και «ζέστανε» την ατμόσφαιρα στο κατάμεστο «Δ. Βικέλας», κάνοντας άπαντες να πιστέψουν στην επική ανατροπή. Το σετ κατέληξε στον Φοίνικα με 28-26 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ:

Εκεί ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Στάνκου και βελτιώνοντας την αρχική κακή υποδοχή του πήρε προβάδισμα με τον Ντόκιτς (8-6) ενώ στη συνέχεια, οι δύο άσσοι του Βραζιλιάνου ακραίου Εβάντρο έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στους «πειρατές». Τελικά το τάι μπρέικ κατέκτησε η ομάδα της Σύρου και ολοκλήρωσε μια από τις σπουδαιότερες ανατροπές στην ιστορία του συλλόγου, σπάζοντας παράλληλα το αήττητο του ΠΑΟΚ.

Τα σετ (3-2): 15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12

Φοίνικας Σύρου (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίας Σόουζα 24 (18/35 επ., 5 άσσους, 1 μπλοκ, 46% υπ.-32% αρ.), Παπαδόπουλος 9 (9/25 επ., 47% υπ.-24% αρ.), Χήρας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Φίλιο 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ-50% υπ.-30% αρ.), Βουλκίδης 4 (4/11 επ.), Αδάμ, Μήλης (0/1 επ.)

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 16 (14/37 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.-22% αρ.), Γκόρτσιανουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ.-23% αρ.), Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ-50% υπ.-17% αρ.), Γάτσης, Μάρκεζ, Χιμένες, Τερζής, Εφραιμίδης