21.4 C

Ο Γκριεζμάν «καθάρισε» την Μπριζ

Με δύο γκολ του Γάλλου σταρ κι ένα του Κόκε, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 επί των Βέλγων στο «Μετροπολιτάνο» και έφτασε τους έξι βαθμούς στον όμιλο

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα πήρε την δεύτερη σερί νίκη της στην όμιλο η Ατλέτικο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μην έχουν πολλές ευκαιρίες και τους παίκτες της ομάδας του Σιμεόνε να προσπαθούν να απειλήσουν μετά από πίεση και κλεψίματα στη μεσαία γραμμή.

Τελικά, οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν  στο 28’ με τον Γκριεζμάν, ενώ στο 40’ ο Γκρούνεφελντ με μία βολίδα με το δεξί από τα αριστερά της επίθεσης δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Όμπλακ και έκανε το 1-1 για την Μπριζ.

Στην επανάληψη, η Ατλέτικο μπήκε με στόχο ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 68’ ύστερα από σουτ του Γκριεζμάν. Η Μπριζ έχασε μεγάλη ευκαιρία από κόρνερ να ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Κορέα για το 3-1, το οποίο εν τέλει σημείωσε ο Κόκε με γκολ στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Αρίας, Χοσέ Χιμένες (46’ Φιλίπε Λουίς), Γοδίν, Λούκας Ερναντές, Τόμας (63’ Κορέα), Σαούλ, Κόκε, Λεμάρ, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα (69’ Ρόντρι)

Μπριζ: Λέτιτσα, Πουλέν, Μέχελε, Ντένσβιλ, Βλιέτινκ (56’ Μάτα), Φόρμερ, Φανάκεν, Ριτς (75’ Οπεντά), Γκρούνεφελντ, Σχράιβερς (56’ Νακαμπά), Γουέσλεϊ