21.3 C

Ο Κανάλες έσωσε τον βαθμό για την Μπέτις (vid)

Το ματς της αγωνιστικής διεξήχθη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με τις Μπέτις και Θέλτα να αναδεικνύονται ισόπαλες (3-3) σ' ένα παρανοϊκό παιχνίδι

Στον φρενήρη ρυθμό του «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ, Μπέτις, παρά την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε επιθετικά μετά από καιρό, έβγαλε προβλήματα από το… πουθενά στην άμυνα και έχασε το τρίποντο που κρατούσε στα χέρια της μέχρι το 60′.

Η Μπέτις είχε την απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο, και πήρε το προβάδισμα που δικαιούταν με τον Λορέν Μορόν στο 33′ ύστερα από πάσα του Λο Σέλσο. Ένα γκολ που ξεκίνησε από τα πόδια του τερματοφύλακα των Ανδαλουσιάνων και κατέληξε μέσα σε 5″ στα δίχτυα του Σέρχιο Άλβαρεθ. Η ομάδα του Σετιέν είχε και δοκάρι στο 37′ με τον Κανάλες, ενώ στην επανάληψη μετά από ασίστ του Γουαρδάδο ο Φίρπο έκανε το 2-0 και έσπασε την κακοδαιμονία της ομάδας του όσον αφορά το γκολ.

Παρόλα αυτά, η Θέλτα ανέβασε την απόδοση της και με τις χρυσές αλλαγές του Αντόνιο Μοάμεντ μπήκε στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Αρχικά, στο 63′ ο Χιουλσάγκερ σημάδεψε τον Μάξι Γκόμες που με κεφαλιά «ψαράκι» μείωσε σε 2-1 και στο 69′ ο Μπράις Μέντεθ από μπαλιά του Γιουνκά ισοφάρισε σε 2-2.

Η Θέλτα μάλιστα είδε τις δύο αλλαγές του Μοάμεντ (Χιουλσάγκερ-Γκόμες) να συνεργάζονται εκ νέου, με τον Ουρουγουανό να κάνει το 2-3 για τους Γαλιθιάνους ύστερα από κακή αμυντική αντίδραση της ομάδας του Σετιέν. Τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Κανάλες που με μαγική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 3-3 και έσωσε τον βαθμό για την Μπέτις. Η Θέλτα μάλιστα έχασε διπλή ευκαιρία για να φύγει με το τρίποντο στο φινάλε, αλλά ο Γιουνκά αστόχησε σε κενή εστία.

Μπέτις: Πάου Λόπεθ, Μαντί, Μπάρτρα, Σίδνεϊ (86’ Τέγιο), Φράνθις (80’ Χοακίν), Γουαρδάδο, Καρβάλιο, Φίρπο, Λο Σέλσο, Κανάλες, Λορέν Μορόν (80’ Σανάμπρια)

Θέλτα: Σέρχιο Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάγλια, Γιουνκά, Μπελτράν, Οκάι, Μπράις Μέντεθ (90’ Νέστορ Αραούχο), Μπουφάλ (46’ Χιουλσάγκερ), Μορ (61’ Μάξι Γκόμες), Άσπας