20.7 C

Ο μάγος Αζάρ με τα δώρα (vid)

Με τον Αζάρ σε τρελά κέφια, η Τσέλσι επιβλήθηκε με 2-1 της Γουότφορντ στο «Vicarage Road» και επέστρεψε στις νίκες

Την εκπληκτική σεζόν που διανύει στην Τσέλσι επιβεβαίωσε με μία ακόμα εκπληκτική εμφάνισή του ο Εντέν Αζάρ. Με τα δύο γκολ του (έφτασε τα δέκα στο πρωτάθλημα), η Τσέλσι επιβλήθηκε με 2-1 της Γουότφορντ εκτός έδρας και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Λέστερ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στο 46′ επιβραβεύτηκαν, όταν ο Κόβασιτς έκλεψε την μπάλα και ο Αζάρ ευστόχησε σε κενή εστία αφού πρώτα πέρασε τον Φόστερ.

Η Γουότφορντ απάντησε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με ένα εκπληκτικό γκολ του Περέιρα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Χολέμπας. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου πίσω στο σκορ όταν στο 58′ ο Φόστερ γκρέμισε τον Αζάρ και ο Βέλγος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε.

Το 1-2 παρέμεινε μέχρι τη λήξη και πλέον η Τσέλσι βρίσκεται μόνη στην τέταρτη θέση με 40 βαθμούς, δύο μπροστά από την πέμπτη Άρσεναλ η οποία νωρίτερα γκέλαρε απέναντι στην Μπράιτον (1-1).