14.2 C

Ο Μάνος ρεζίλεψε τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ!

Είναι από τις φορές που ακούς το σκορ και λες «και λίγα ήταν». Πολύ λίγα, αν σκεφτούμε την εικόνα που παρουσίασαν Παναθηναϊκός και ΟΦΗ σε ολόκληρη τη διάρκεια του 90λεπτου. Οι Κρητικοί ήταν σαρωτικοί και με τον Δημήτρη Μάνο στην πιθανότατα κορυφαία βραδιά της καριέρας του, ισοπέδωσαν τους Πράσινους για δεύτερη σερί χρονιά μέσα στο ΟΑΚΑ!

Ο Έλληνας φορ που αγωνίζεται ως δανεικός στον ΟΦΗ από τον Ολυμπιακό σκόραρε δυο φορές. Και τις δυο το σημαιάκι των βοηθών (ένα από κάθε πλευρά) σηκώθηκε, αλλά το VAR αποκατέστησε τη διαγραφόμενη αδικία και τα γκολ κατακυρώθηκαν.

Το πρώτο χτύπημα του Μάνου ήρθε στο 33′. Έσπασε το οφσάιντ και με ένα ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη:

Ο ΟΦΗ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα και το 0-1 του ημιχρόνου αδικούσε σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του αλλά και τις προσπάθειες των παικτών του. Στο 49′ ο Μάνος έφυγε και πάλι από κανονική θέση και μετά από μια κούρσα αρκετών μέτρων τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο τη φάση για το 0-2. Το σημαιάκι σηκώθηκε ξανά, ωστόσο η υπόδειξη αποδείχθηκε εκ νέου λανθασμένη. Το VAR έκανε το χρέος του και οι Κρητικοί πανηγύρισαν για δεύτερη φορά:

Πριν καν περάσει ένα δεκάλεπτο και με τον κόσμο στο ΟΑΚΑ να έχει ξεκινήσει τις αποδοκιμασίες, ο Μάνος έδρασε για τρίτη φορά. Όχι ως σκόρερ πια, αλλά ως δημιουργός. Μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού από αριστερά, Νούνες και λοιποί… συγγενείς παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη φάση και το γύρισμα του Μάνου έδωσε έτοιμο γκολ στον Τσιλιανίδη. Το σκορ 0-3 και το ρολόι μόλις στο 58′:

Η διαφορά των δυο ομάδων παρέμενε μεγάλη. Η είσοδος του Μολό ήταν ένα απονενοημένο διάβημα για τον Δώνη, αποσύροντας τον Νούνες που «κάηκε» πριν καν συμπληρώσει 90 λεπτά με την πράσινη φανέλα. Το ματς παρέμεινε ανοιχτό και σε ένα μαρκάρισμα του Μαρινάκη ο Τζήλος έδειξε πέναλτι. Ο Μακέντα εκτέλεσε σωστά για το 1-3, σκορ άκρως κολακευτικό για τον Παναθηναϊκό που συνέχισε να κινδυνεύει με τέταρτο γκολ και στα λεπτά που ακολούθησαν.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον Παναθηναϊκό όταν ο Κουρμπέλης κόντεψε να σπάσει το πόδι του Κοροβέση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αν και ο Τζήλος άφησε – κακώς, κακίστως – να συνεχιστεί το παιχνίδι παρότι το εγκληματικό μαρκάρισμα έβγαζε μάτι, τελικά το VAR τον κάλεσε να ξαναδεί τη φάση και να βγάλει την κόκκινη κάρτα από την… κωλότσεπη. Ο Κουρμπέλης πήγε με τις τάπες στο καλάμι του αντιπάλου του και δε θα χρειαζόταν καν η παρέμβαση VAR αν ο Τζήλος ήταν λίγο πιο προσεκτικός…

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής), Άγγελος Ζήρδας (Αθηνών)
Τέταρτος: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Πούγγουρας, Νούνες, Γιόχανσον, Δώνης, Κουρμπέλης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Κολοβός, Μακέντα

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Νάστος, Νέιρα, Ναμπί (86′ Σακόρ), Σεμέδο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μάνος (90′ Φιγκεϊρέδο)