17.7 C

Ο Ουέστμπρουκ νίκησε τον Λίλαρντ και οι Θάντερ μείωσαν σε 2-1 (vid)

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς των play-off οι Θάντερ επικράτησαν των Μπλέιζερς με 120-108 και μείωσαν τη σειρά σε 2-1

Η άτυπη μονομαχία των Ουέστμπρουκ (33π., 11 ριμπ.) και Λίλαρντ (32π., 6 ασ.), αυτή τη φορά βρήκε νικητή τον πρώτο, με τους Οκλαχόμα να παίρνουν σημαντική νίκη (120-108), η οποία τους διατηρεί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά νωχελικά στο ματς, με τους Πόρτλαντ να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-21. Ωστόσο, η ομάδα του Ντόνοβαν έβγαλε αντίδραση και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της (49-39).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό. Στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι Θάντερ ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 16 πόντους (61-45), όμως ο εκπληκτικός Λίλαρντ με 25 πόντους μείωσε σε 86-82. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, τα μεγάλα σουτ έπεφταν «βροχή» με τους Οκλαχόμα να βγαίνουν νικητές με 120-108.