16.7 C

Ο Παναθηναϊκός έσπασε την «κατάρα» του 50-0

Η κατάρα αυτού του αρνητικού σερί με τις 50 ήττες από τον «αιώνιο» αντίπαλο έλαβε τέλος για τον Παναθηναϊκό! Οι Πράσινοι γύρισαν από την… κόλαση στο Ρέντη και με απίστευτη ανατροπή έφτασε σε νίκη (3-2) που δίνει προβάδισμα για τον τίτλο του Λιγκ Καπ.

Το ματς είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα, αφού οι Ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα και με όπλο το φανταστικό σέρβις τους προκάλεσαν ζημιά στην υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ο Γκέργκι και ο Φίνγκερ βρέθηκαν σε καταπληκτική μέρα, έκαναν όλη τη δουλειά και στην επίθεση, την ώρα που ο Χουσάι παρουσίασε μέτριο πρόσωπο.

Ο Ολυμπιακός πήρε με χαρακτηριστική ευκολία τα δύο πρώτα σετ και με το ίδιο σκορ (25-21), ενώ κράτησε τον Παναθηναϊκό σε άσχημα ποσοστά στο μπλοκ. Ο Ανδρεόπουλος με τον Τσάτσιτς να περνά στο ματς είδε την υποδοχή της ομάδας του να βελτιώνεται, ενώ το μπλοκ βελτιώθηκε για τους Πράσινους σταδιακά.

Η είσοδος του Ράπτη που πέρασε μεγάλη ώρα στο ματς έφερε αλλαγή στην εικόνα, αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με πέντε (14-19) χάρη στα σέρβις του νεαρού. Ο Ολυμπιακός γρήγορα έφτασε στην ισοφάριση με 22-22 (8-3), ωστόσο ο Παναθηναϊκός με το μονό μπλοκ του Τσάτσιτς στον Ασπιώτη μείωσε σε 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι και υπήρξε μια φάση που έκρινε το πού κάθισε η ζυγαριά. Οι διαιτητές με χρήση video check έδωσαν πόντο υπέρ του Παναθηναϊκού για μπλοκ άουτ στον Βουλκίδη, με το ριπλέι πάντως να μη δικαιώνει την απόφαση τους.

Έτσι το 21-19 έγινε 20-20 και στο φινάλε της… παράτασης ο Στάροβιτς έκανε το 2-2. Από εκεί και πέρα στο τάι μπρέικ με τους τρεις διαδοχικούς άσους του Ράπτη κρίθηκαν όλα (7-10). Ο Στάροβιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ και πήρε το ματς για τους Πράσινους (2-3).

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15)