15 C

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ούνικς υπό το βλέμμα του Δ. Γιαννακόπουλου

Υπό το βλέμμα του ισχυρού άνδρα της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρη Γιαννακόπουλου οι πράσινοι επικράτησαν σε φιλικό ματς της Ούνικς με 74-70

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε σε κεκλεισμένων των θυρών φιλικό παιχνίδι της Ούνικς Καζάν με 74-70 δείχνοντας πως όταν είναι πλήρης δεν έχει πρόβλημα όπως συνέβη στο πρόσφατο διεθνές τουρνουά της Κύπρου κόντρα σε ΑΕΚ, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Χίμκι.

Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τους παίκτες του να βγάζουν χαρακτήρα απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο όπως είναι η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ακόμα και χωρίς το μυαλό των πρασίνων, τον Νικ Καλάθη ο οποίος βρίσκεται στην Βαρκελώνη, λόγω μιας υποχρέωσης της Euroleague.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το ματς ήταν ισορροπημένο με τους πράσινους παρόλα αυτά να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα όπου προσπέρασαν με 27-31 αλλά όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους το προβάδισμα πήγε ξανά σε ελληνικά χέρια, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-35.

Ο Κωνσταντίνος Μήτογλου κατάφερε να κλέψει την παράσταση, μετρώντας 15 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νίκος Παππάς με 10 και από 8 πόντους είχαν Παπαπέτρου και Γκιστ. Από πλευράς Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ δεν αγωνίστηκε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος βρίσκεται στην Βαρκελώνη, λόγω μιας υποχρέωσης της Euroleague.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου το προβάδισμα παρέμεινε στα χέρια των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ με 48-43 στο 25′. Η Ούνικς αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ, περνώντας μπροστά με 56-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη, όμως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει, με το ντέρμπι να συνεχίζεται ως το τέλος. Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 56-57, 74-70

Μήτογλου 15 (1), Παππάς 10 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκιστ 8 (1), Λάνγκφορντ (7), Τόμας 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Λάσμε 5, Παπαγιάννης 5, Βουγιούκας 2, Λοτζέσκι 2, Αντετοκούνμπο 1, Σακελλαρίου, Καλαϊτζάκης.