22.5 C

Ο Πανιώνιος έκανε περίπατο στο Μοσχάτο (60-42)

Καλύτερος και πιο έμπειρος ο Πανιώνιος νίκησε στο Μοσχάτο την νεοφώτιστη στην Α1 Ελευθερία Μοσχάτου 60-42 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το ματς κρίθηκε στο β΄ δεκάλεπτο αφού οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο ξεκίνημά του 19-16 και ο Πανιώνιος έκανε σερί 24-0 (!) ξεφεύγοντας 19-40 για να κλείσει το ημίχρονο 21-40. Οι κυανέρυθρες παρά την απουσία της Άντζι Τόμπκινς που υπέστη κάταγμα στο δάκτυλο και θα μείνει εκτός 4-6 εβδομάδες, έπαιξαν το γνώριμο σκληρό αμυντικό παιχνίδι πίεσαν πολύ και η Ελευθερία δεν μπόρεσε να σκοράρει αν και είχε συχνά καλές επιλογές, ενώ επλήγη από τα φάουλ της Ροσέλ αφού οι λύσεις της στο ζωγραφιστό είναι φτωχές.

Και ο Πανιώνιος όμως βρήκε λύση στην 48χρονη Ζότοβα που επιστρατεύτηκε μόλις χθες χωρίς προπόνηση και προσέφερε σημαντικά με την κορυφαία του Κόρινεκ στον πάγκο με τρία φάουλ. Η Γκριτζά πίεσε ασφυκτικά την Μπίαλ που μετά από ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Γενικά η Ελευθερία έδειξε επιθετικές αδυναμίες, αλλά μην ξεχνάμε πόσο νωρίς είναι στην σεζόν που ξεκινά σε μία εβδομάδα. Στο γ΄δεκάλεπτο είχε αντίδραση σχεδόν σαν αυτή του α΄ και καλύτερη αλλά απέναντι σε μια τόσο έμπειρη ομάδα και με το καταστροφικό β΄ δεκάλεπτο στην πλάτη δεν είχε τύχη. Ο Πανιώνιος χωρίς να βγάλει μάτια, δεν υποτίμησε ποτέ τον αντίπαλο , έπαιξε με πάθος και δύναμη και νίκησε σχετικά άνετα. Η απουσία πάντως της Τόμπσον μέχρι να επιστρέψει υγιής θα είναι θέμα για τον Τσίκληρα.

Η Σπαθάρου χωρίς να είναι πολύ εύστοχη είχε εξαιρετικές ασίστ ενώ η Κόρινεκ μπήκε νευρική αλλά ήταν καλύτερη στην συνέχεια. Πολύτιμη η Δίελα, αλλά και γενικά όλη η ομάδα στην άμυνα.

Διαιτητές : Γιακείμη , Τεφτίκης

Δεκάλεπτα : 17-16, 21-40, 36-47, 42-60

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ.(Τσαραπατσάνης): Ξεπαπαδέα, Μίχου 4, Αξιοπούλου 3, Ιωαννίδου, Καλημέρη 6, Γεροστεργίου 3(1), Καρανάσιου 3(1), Μπίαλ 10 (1/5τρ., 8ριμπ., 6 ασίστ), Ροσέλ 13 (5/15διπ., 7ριμπ.)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Καλογήρου 2, Ζότοβα 2 (5ριμπ.), Σπαθάρου 14 (3/9τριπ., 5 ριμπ., 10 ασίστ), Γκριτζά 2(4ριμπ.), Μαγκλάρα 4, Δίελα 8, Θεοδωρομανωλάκη 8 (4ριμπ.), Στεφανίδου, Γρηγορίου 5 (1/4τρ., 5 ριμπ.), Κόρινεκ 15 (2/3τρ., 9 ριμπ.).