19.3 C

Ο ΠΑΟ πήρε το Λιγκ Καπ και το πανηγύρισε σαν ευρωπαϊκό!

Απίστευτη εξέλιξη σε συναρπαστικό ματς τριών και βάλε ωρών! Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε κοντά στην… καταστροφή, αλλά πήρε στις λεπτομέρειες το χρυσό σετ με 15-13 και πανηγύρισε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ 10 χρόνια μετά, παρότι ο Ολυμπιακός επέστρεψε από την κόλαση και έστειλε το ματς στη ρώσικη ρουλέτα.

Οι Πράσινοι μπορεί να πήραν τα πρώτα δύο σετ με σχετική ευκολία, ωστόσο στη συνέχεια… λύγισαν, μέχρι να έρθει το χρυσό σετ και να κατακτήσουν τον τίτλο στις λεπτομέρειες. Ο Ράπτης έμεινε εκτός λόγω πυρετού και φάνηκε ανέτοιμος στο διάστημα που μπήκε να αγωνιστεί. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο και ο εκπληκτικός στα πρώτα δύο σετ Στάροβιτς έβγαλαν νοκ άουτ τους Ερυθρολεύκους.

Ο Ολυμπιακός χάρη στις αλλαγές του Μουνιόθ συνήλθε και δεν άφησε περιθώριο στους Πράσινους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Ο Ανδρεάδης που πέρασε αντί του Βουλκίδη δυνάμωσε το μπλοκ και η διαφορά στο τρίτο σετ έφτασε στους τέσσερις (10-14) με επίθεση του Χουσάι. Με άσο του Πετρέα και επιθέσεις του Κουμεντάκη, οι Ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και εύκολα μείωσαν σε 2-1 με επίθεση του Φίνγκερ (16-25).

Με φόρα από το τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι απορρόφησαν την πίεση του τριφυλλιού μέχρι το 13-13, ωστόσο με δύο πόντους του Κουμεντάκη ήρθε το προβάδισμα με δύο (13-15). Με Φίνγκερ και Πετρέα η διαφορά διευρύνθηκε στους τέσσερις (17-21) και με καρφί του Χουσάι έγινε το 19-25 και το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ υπήρχε μόνο Ολυμπιακός, αφού οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν κατάφεραν να δείξουν σταθερότητα στο μπλοκ άμυνα, ενώ ξέμειναν από επιθετικές λύσεις. Η διαφορά πάλι έφτασε στους τέσσερις πόντους με την επίθεση του εκπληκτικού Φίνγκερ (8-12). Ο Τσάτσιτς σέρβιρε στο φιλέ, έγινε το 10-15 και οι Ερυθρόλευκοι οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ μετά τη σούπερ ανατροπή (2-3).

Εκεί το ματς ξανάγινε ντέρμπι, παρότι οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 3-6 με τον εκπληκτικό Κουμεντάκη, ωστόσο το τριφύλλι ψαλίδισε τη διαφορά, όταν ο Έλληνας ακραίος έπεσε πάνω στους οπαδούς των γηπεδούχων στην προσπάθεια του να σώσει την μπάλα. Στο φινάλε με δύο σερί πόντους του Τσάτσιτς οι Πράσινοι πήραν το χρυσό σετ και πανηγύρισαν εν μέσω έκστασης την κατάκτηση του τρίτου τη τάξει τροπαίου.

Τα σετ (2-3): 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13 (χρυσό σετ).