18 C

Ο Σίλβα λύτρωσε την Μάντσεστερ Σίτι

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με την σέντρα; Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα έφερε «τούμπα» το ματς και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην φάση των ομίλων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είδε την Χόφενχαϊμ να παίρνει το προβάδισμα νωρίς στο σκορ (μόλις στα 44 δευτερόλεπτα!) με γκολ του Μπελφοντίλ από κάθετη πάσα του Ντεμιρμπάι.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ όμως, αφού ο Αγουέρο ισοφάρισε για την Μάντσεστερ Σίτι στο έβδομο λεπτό. Οι πρωταθλητές Αγγλίας είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες ενώ ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στον Σανέ στην επανάληψη.

Στο 87’ ήρθε η ανατροπή του σκορ από τον Νταβίντ Σίλβα που εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Πος στην άμυνα της Χόφενχαιμ και έκανε το 1-2 χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Χόογκμα, Πος, Ακπογκουμά Μπρένετ, Καντεράμπεκ, Γκρίλιτς (82’ Μπιτενκούρ), Ντεμιρμπάι (89’ Χακ), Μπελφοντίλ, Ζοέλινγκτον, Σάλαϊ (54’ Κράμαριτς)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι (63’ Στόουνς), Λαπόρτ, Φερναντίνιο, Γκιντογκάν (68’ Μπερνάρντο Σίλβα), Νταβίντ Σίλβα, Σανέ, Στέρλινγκ (75’ Μαχρέζ), Αγουέρο