20.2 C

Ο Σίμαν πριν από τον Πίκφορντ (stats, vid)

Η Αγγλία πανηγύρισε την πρώτη πρόκριση στα πέναλτι, ύστερα από εκείνη επί της Ισπανίας στο πλαίσιο του Euro '96

Στα Μουντιάλ υπήρχε η γνωστή κατάρα των πέναλτι για τους Άγγλους, με τους τρεις αποκλεισμούς σε ισάριθμες προσπάθειες (1990 από Δυτική Γερμανία, 1998 από Αργεντινή, 2006 από Πορτογαλία). Είχε πανηγυρίσει, όμως, πρόκριση στην ψυχοφθόρο διαδικασία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1996, που είχε διοργανώσει η ίδια.

«Θύμα» της Αγγλίας ήταν η άλλη… καταραμένη εκείνα τα χρόνια, η Ισπανία και ήρωας στη θέση του Τζόρνταν Πίκφορντ ήταν ο Ντέιβιντ Σίμαν. Ο μυστακοφόρος γκολκίπερ, που μάλλον έχει αδικηθεί από την Ιστορία, απέκρουσε το χτύπημα του Μιγκέλ Ναδάλ και χάρισε στα «Λιοντάρια» την πρόκριση με σκορ 4-2.

Νωρίτερα, είχε αστοχήσει στο πρώτο πέναλτι των «Φούριας Ρόχας» ο προπονητής τους σ’ αυτό το Μουντιάλ, Φερνάντο Ιέρο, με αποτέλεσμα η Αγγλία να έχει από την αρχή προβάδισμα. Σε εκείνη τη διαδικασία των πέναλτι εξιλεώθηκε και ο Στιούαρτ Πιρς, ένας από τους δύο μοιραίους παίκτες (ο άλλος ήταν ο Κρις Γουόντλ) στον αποκλεισμό από τους Δυτικογερμανούς το ’90.

Βέβαια, η πρόκριση εκείνη βγήκε ξινή στους Άγγλους, μια και στον ημιτελικό που ακολούθησε αποκλείστηκαν… στα πέναλτι από τη Γερμανία, παρότι είχαν χάσει κλασικές ευκαιρίες για να «τελειώσουν» το ματς τόσο στο 90λεπτο όσο και στην παράταση.