24.2 C

Ο Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Ντιμιτρόφ στη Βιέννη

Στο 2ο γύρο ολοκληρώθηκε η παρθενική παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά στο απαιτητικό τουρνουά της Βιέννης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, παρά το εντυπωσιακό comeback στο tie break του εναρκτήριου σετ και το προβάδισμα στο σκορ, ηττήθηκε με 6-7(5), 6-4, 6-3 από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της indoor διοργάνωσης.

Με αυτή τη νίκη, ο 30χρονος Βούλγαρος πήρε εκδίκηση από τον Στέφανο για τη φετινή ήττα στο Roland Garros και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Erste Bank Open που τον περίμενε ο Ντάνιελ Έβανς, μετά και τη νίκη του Βρετανού νωρίτερα επί του Γιούρι Ροντιόνοφ με 2-0 σετ.

Η αναμέτρηση ήταν αρκετά γρήγορη, χωρίς πολλά ράλι από τη βασική γραμμή και με τρία breaks, όλα απ’την πλευρά του Ντιμιτρόφ.

Ο Στέφανος δεν κατάφερε να πιέσει τον Βούλγαρο στο σερβίς του, έχοντας 0/2 ευκαιρίες για break (και οι δύο σε ένα game στο 3ο σετ).

Το εναρκτήριο σετ κρίθηκε στο tie break, αφού κανένας από τους δύο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στο σερβίς του αντιπάλου του. Στο breaker, ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε μια φοβερή ανατροπή αφού βρέθηκε να χάνει με 0-5 και με εφτά σερί κερδισμένους πόντους, πήρε το προβάδισμα στα σετ.

Τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο σετ, ο Ντιμιτρόφ ήταν πιο απειλητικός. Με σταθερό και πιεστικό παιχνίδι από τη βασική γραμμή, ο Βούλγαρος διατηρούσε με σχετική άνεση το σερβίς του ενώ με break στο 5ο game (3-2) του 2ου σετ, έφτασε στην ισοφάριση.

Συνεχίζοντας να είναι καλύτερος από τον Τσιτσιπά, ο Ντίμι πέτυχε ένα ακόμη break στο ίδιο σημείο του καθοριστικού σετ (3-2) και αφού έσωσε δύo break points του Έλληνα τενίστα, πιστοποίησε την ανωτερότητά του με νέο break στο τελευταίο game του ματς.

Πηγή: Tennis24.gr