20.9 C

Ο Βλαχοδήμος έβαλε την Μπενφίκα στους ομίλους του CL, η Μάλμε απέκλεισε τη Λουντογκόρετς (vid)

Με ήρωα τον Βλαχοδήμο, η Μπενφίκα επέστρεψε στους ομίλους του Champions League, παρέα με τη Γιανγκ Μπόις αλλά και τη Μάλμε που απέκλεισε τη Λουντογκόρετς, παρά το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Τσόλακ

Επιστροφή στα αστέρια για την Μπενφίκα. Οι Λουζιτανοί άντεξαν στην Ολλανδία απέναντι στην PSV και χρειάστηκαν τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να κάνει μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του προκειμένου να διατηρήσουν το 0-0 και σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο ματς γύρισαν στη φάση των ομίλων του Champions League.

Ο Έλληνας διεθνής τερματοφύλακας χρειάστηκε να σταματήσει τόσο τον Μαντουέκε, όσο και τον Φερτέσεν (σε δύο χρόνους) για να κρατήσει το μηδέν και να μην επιτρέψει στους Ολλανδούς να στείλουν το ματς στην παράταση. Στη μοναδική φάση που δεν ήταν παρών, η μπάλα του έκανε το χατίρι στο σουτ του Ζάχαβι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Ισραηλινό φορ να χάνει κυριολεκτικά την ευκαιρία της χρονιάς.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μπενφίκα έπαιζε με δέκα παίκτες από το 32′ (!) όταν ο Βερίσιμο αποβλήθηκε με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που είδε για σκληρό μαρκάρισμα μέσα σε διάστημα 24 λεπτών.

Η Μάλμε ηττήθηκε με 2-1 από τη Λουντογκόρετς στο Ράζγκραντ, αλλά πανηγύρισε την επιστροφή της στους ομίλους χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα της, Ντιαβαρά. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με το τυχερό γκολ του Νεντιάλκοφ στο 10′ με τους Σουηδούς να ισοφαρίζουν στο 42′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπιρμάντσεβιτς.

Η Λουντογκόρετς ξαναμπήκε στο ματς στο 60′, όταν ο Αντόνιο Τσόλακ του ΠΑΟΚ υπέπεσε σε πέναλτι κάνοντας χέρι με τον Πιέρο Σωτηρίου να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στην άμυνα μέχρι το φινάλε και απέφυγαν ένα τρίτο γκολ που θα οδηγούσε σε παράταση.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της, η Γιανγκ Μπόις θα βρίσκεται στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι Ελβετοί επιβλήθηκαν με 3-2 της Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία, ζευγάρωσαν τις νίκες και προκρίθηκαν.

Μετά από ένα τρελό πρώτο ημίχρονο, ο Φάσναχτ ισοφάρισε για τους Ελβετούς σε 2-2 στο 56′ και ήρθε η αποβολή του Λαϊντουνί για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το πάνω χέρι. Έχασαν πέναλτι στο 76′, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαμπίμπι με εξαιρετικό τελείωμα μετά την κάθετη του Ενγκαμαλέου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Βάγκνερ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ PLAY OFF CHAMPIONS LEAGUE

Τρίτη 24/8

PSV – Μπενφίκα 0-0 [1-2]

Λουντογκόρετς – Μάλμε 2-1 [0-2] (10′ Νεντιάλκοφ, 60′ πεν. Σωτηρίου / 42′ Μπιρμάντσεβιτς)

Φερεντσβάρος – Γιανγκ Μπόις 2-2 [2-3] (18′ Βίνγκο, 27′ Μάε / 5′ Ζέσιγκερ, 56′ Φάσναχτ, 90+3′ Μαμπίμπι)