17 C

Ο Ζιρού έδωσε φως στην… ομίχλη (video)

Με γκολ του Ολιβιέ Ζιρού η Τσέλσι πέρασε από τη Λευκορωσία επικρατώντας με 1-0 της Μπάτε

Σ’ ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σε ομιχλώδες τοπίο, η Μπάτε δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που άξιζε βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε. Η ποιότητα των παικτών του Σάρι ήταν εκείνη που έδωσε τη νίκη (0-1) και την… πρόκριση στην Τσέλσι.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες: Τα πρώτα λεπτά η Μπάτε ήταν εκείνη που είχε τα ηνία, απειλώντας πρώτη την εστία του Κέπα. Στο 12’ ο Μπάγκα δημιούργησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων με το σουτ του, το οποίο, σταμάτησε στο δοκάρι. Η Τσέλσι είχε την κατοχή της μπάλας σε πολύ μεγάλο ποσοστό (78%), ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να παρουσιάσει κάτι καλό επιθετικά.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι αποφάσισε να «ξυπνήσει» στο δεύτερο ημίχρονο και στην πρώτη κλασική ευκαιρία της έκανε το 0-1 με τον Ζιρού. Ο Γάλλος έπιασε την κεφαλιά νικώντας τον Βολκόφ στον αέρα, ύστερα από σέντρα του Έμερσον.

Η Μπάτε αντέδρασε και είχε δεύτερο δοκάρι με τον Σίγκνεβιτς στο 58’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρίος αστόχησε μόνος απέναντι από τον Κέπα! Η πρωταθλήτρια Λευκορωσίας μάλιστα, είχε και τρίτο(!) δοκάρι στο 90′ και δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε.