15 C

Οδυνηρός αποκλεισμός για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ την Μπάμπεργκ (69-67), αλλά αποκλείστηκε από το Final Four του Basketball Champions League, μη μπορώντας να διαχειριστεί το μεγάλο προβάδισμά της στα τελευταία λεπτά

Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων κόντρα στην Μπάμπεργκ, αλλά δεν κατάφερε στο «νήμα» να προκριθεί στο F4 του BCL για δεύτερη συνεχή χρονιά, πληρώνοντας τις λάθος επιλογές στο τέλος (69-67).

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες έκαναν παρόμοιοι ξεκίνημα με αυτό της Γερμανίας, σε μικρότερο όμως χρονικό διάστημα. Αυτή τη φορά οι Γερμανοί δεν  μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και οδηγήθηκαν σε αρκετά λάθη.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ και ο Βινς Χάντερ έδωσαν τον έναυσμα στους συμπαίκτες τους να πιέσουν σε όλο το γήπεδο, έχοντας ως σύμμαχο το κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Το 20-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου, προήλθε κυρίως από τις βιαστικές επιθέσεις των κιτρινόμαυρων που θα μπορούσαν να διευρύνουν περισσότερο τη διαφορά.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο μονομάχοι έσφιξαν την αμυντική τους γραμμή και δεν έδωσαν εύκολους χώρους στον αντίπαλο. Μπάνκι και Περέγκο είχαν καταλάβει πως το παιχνίδι θα κυλήσει πόντο-πόντο για αρκετό διάστημα και δεν ήθελαν να τζογάρουν.

Φοβερός και τρομερός για ένα ακόμα παιχνίδι ο αφανής ήρωας Χάουαρντ Σαντ-Ρος, που σκύλιασε και κυνήγησε τον Ράις σε όλο το γήπεδο. Όμως, η καταπληκτική εμφάνιση του Αμερικάνου γκαρντ της Μπάμπεργκ έκλεισε το ημίχρονο μόλις στο -4 για τους φιλοξενούμενους (36-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι δραστικό στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να ρίχνουν η κάθε μια τις δικές του ζαριές στην επίθεση. Παράλληλα, ο παράγοντας άγχος επηρέασε σοβαρά το παιχνίδι, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να κάνουν μπόλικες λάθος επιλογές.

Επιπλέον, ΑΕΚ και Μπάμπεργκ είχαν μεγάλη αστοχία στα σουτ τριών πόντων, έχοντας από ένα μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου. Ντελρόι Τζέιμς και Σάκοτα βοήθησαν πολύ στο σκοράρισμα, με την Μπάμπεργκ να αντιστέκεται και να βρίσκει λύσεις.

Οι δύο προπονητές έκαναν ένα ροτέισον 7-8 παικτών, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει την ΑΕΚ μπροστά με 54-49.

Στη κρίσιμη περίοδο, η ΑΕΚ ξεκίνησε μαγικά με τους Θίοντορ-Λαρεντζάκη να πετυχαίνουν κάποια σημαντικά σουτ, ενώ φόρτωσαν τους παίκτες της Μπάμπεργκ με αρκετά φάουλ. Με σερί 9-2 η διαφορά έφτασε μέχρι και το +12 (63-51), με το ΟΑΚΑ να ξεσπά σε πανηγύρια.

Όμως, οι Γερμανοί με τα βαριά χαρτιά τους και με ένα κρεσέντο πίσω από τα 6.75 απάντησαν με ακριβώς το ίδιο σερί για να επαναφέρουν τη διαφορά στο -4, δηλαδή την απόλυτη ισοπαλία.

Στο τελευταίο λεπτό, υπήρξε μια μεγάλη αλληλουχία φάσεων με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πάνω-κάτω δίχως αποτέλεσμα. Ο Ταιρίς Ράις μίλησε στο τέλος με ένα εκπληκτικό floater πάνω στην άμυνα του Σάντ-Ρος και να μειώσει στο καλάθι δίνοντας σκορ πρόκρισης στους φιλοξενούμενους. Ο Αμερικάνος πέτυχε 17 πόντους μόνο στο δεύτερο ημίχρονο…

Στη τελευταία επίθεση, ο Λαρεντζάκης κυνήγησε την επαφή, αστόχησε και η ΑΕΚ νίκησε, αλλά αποκλείστηκε από το Final Four του Basketball Champions League.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Βινς Χάντερ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Ταϊρίς Ράις με 25 πόντους και 5 ασίστ.

Οι κιτρινόμαυροι έδωσαν μια μεγάλη μάχη με την Γερμανική ομάδα των πολλών Ευρωλιγκάτων παικτών, αλλά πλέον παραδίδει τα σκήπτρα της στην διοργάνωση και συνεχίζει την πορεία της στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-32, 54-59, 69-67