12.9 C

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 3-1: Κρητικοί για φίλημα

Ο ΟΦΗ του Γιώργου Σίμου συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Η ομάδα του Ηρακλείου πέτυχε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης την τρίτη της νίκη σε πέντε αγωνιστικές του ελληνικού πρωταθλήματος παίζοντας και πάλι καλό ποδόσφαιρο, μιας και ξεπέρασε με ανατροπή (μέσα σε 15 λεπτά) το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης (3-1). Στη δεύτερη θέση ο ΟΦΗ με 10 βαθμούς (σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ), στους τρεις και στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας (10ος) παρέμεινε ο Αστέρας.

Οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν με περισσότερη διάθεση να απειλήσουν την αντίπαλη εστία και το έπραξαν μόλις στο δεύτερο λεπτό. Τότε ο Σεμέδο έκανε μία υπέροχη ατομική προσπάθεια, προσπέρασε κάθε εμπόδιο που μπήκε στον δρόμο του, έκανε το σουτ από πλάγια θέση και έπειτα από κόντρα η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Μετά το πρώτο 15λεπτο οι Αρκάδες κατάφεραν να σταματήσουν την κυριαρχία των αντιπάλων τους, χάνοντας και εκείνοι από την πλευρά τους μερικές αξιόλογες ευκαιρίες κυρίως με τον Φερνάντεθ. Ωστόσο, η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε και αυτή στον ΟΦΗ. Πρωταγωνιστές ήταν οι Φιγκεϊρέντο και Νέιρα.

Αρχικά ο πρώτος έπιασε την κεφαλιά, η οποία βρήκε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια, παίρνοντας το ριμπάουντ ο Σεμέδο έδωσε στον Αργεντινό, ο οποίος αν και μόνος του από καλή θέση νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και στην επανάληψη με τον Σεμέδο να είναι ιδιαίτερα δραστήριος και να απειλεί δις τον Παπαδόπουλο. Παρ’ όλα αυτά, ο Αστέρας αποδείχτηκε περισσότερο αποτελεσματικός και στο 51′ άνοιξε το σκορ με τον Λουίς Φερνάντεθ, ο οποίος ξέφυγε από τον Γιαννούλη και έκανε το 1-0 σε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου.

Η απάντηση ήταν άμεση από τον ΟΦΗ και ήρθε στο 55′. Τότε ο νεοεισελθείς στον αγωνιστικό χώρο Ναμπί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά με τον Φιγκεϊρέδο με προβολή να διαμορφώνει το 1-1. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Χιμένεθ και τους παίκτες του, όταν στο 60′ ο Ιγκλέσιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Κοροβέση. Οι «ασπρόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν άμεσα το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, μιας και στο 65′ ο Νέιρα μέσα από την περιοχή πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα, φέρνοντας το ματς… τούμπα, παίρνοντας την τελική πάσα (με τακουνάκι) από τον ορεξάτο Ναμπί.

Ακολούθησαν κι άλλες αξιόλογες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, με τον Σεμέδο στο 87′ να καταφέρνει αυτό που άξιζε ο ίδιος και η ομάδα του, ένα γκολ, με το οποίο και «κλείδωσε» τη νίκη που θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερο εύρος.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης

Κίτρινες: 34′ Νέιρα, 78′ Κουτρουμπής, 90′ + 4′ Τσιλιανίδης/ 39′ Ιγκλέσιας, 59′ Μαρτίνεζ, 63′ Λουίς Φερνάντεθ,

Κόκκινες: 60′ Ιγκλέσιας

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Νάστος, Μαρινάκης, Μεγιάδο (71′ Κουτρουμπής), Νέιρα, Σεμέδο, Βα (54′ Ναμπί), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέντο (89′ Μάνος)

Αστέρας Τρίπολης (Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Μαρτίνεζ, Βαλιέντε, Πασαλίδης (53′ Αντζουλάς), Καπίγια, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (60′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεζ (75′ Μπαράλες)