15.9 C

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-0: Με λυτρωτή τον Φιγκεϊρέδο

Ο ΟΦΗ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του Ατρομήτου στην Κρήτη με 1-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League με τους Κρητικούς να ανεβαίνουν στους 31 βαθμούς, ενώ τους Περιστεριώτες να μένουν στους 26.

Ο ΟΦΗ δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση δίνοντας την ευκαιρία στον Ατρόμητο να απειλήσει εκείνος πρώτος την εστία του Σωτηρίου, όταν ο Μανούσος έκανε μία εξαιρετική ενέργεια, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είπε «όχι».

Στη συνέχεια, η μεγάλη ευκαιρία έλειπε από την αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους, αλλά τους ήταν πολύ δύσκολο να απειλήσουν την εστία του Μέγιερι.

Στο 66ο λεπτό, ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Ζοάο Βίκτορ, αλλά ο διαιτητής, συμβουλευόμενος και το VAR είδε ότι ο παίκτης του ΟΦΗ ήταν offside και σωστά ακύρωσε το τέρμα.

Ωστόσο, η ομάδα του Σίμου δεν τα παράτησε και τελικά βρήκε δίχτυα, όταν στο 80ό λεπτό ο Σεμέντο έκανε τη σέντρα και ο Φιγκεϊρέδο με μία πολύ δύσκολη κεφαλιά έκανε το 1-0, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να συμβουλεύεται για δεύτερη φορά το VAR.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα, με τον ΟΦΗ να παίρνει τη νίκη και να μπαίνει εκ νέου στο κυνήγι της πρώτης εξάδας που οδηγεί στα playoff της Super League.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Βαφέας (Στάικος 86′), Ζοάο, Κουτρουμπής, Μπράουν, Μεγιάδο, Ναμπί (Βαζ 63′), Σεμέντο (Νάστος 92′), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Στρούγγης, Γούτας, Κατράνης (Νάτσος 46′), Ούμπιδες (Βέλλιος 83′), Ανδρούτσος, Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού, Μανούσος (Νασιμέντο 70′), Γιακουμάκης