16.7 C

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1: «Μαχαιριά» Λάζαρου στο Ηράκλειο

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είπε την τελευταία λέξη στην Κρήτη. Ο πρώην μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού ήταν η χρυσή αλλαγή του Σάββα Παντελίδη, καθώς με δικό του γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ατρόμητος απέσπασε βαθμό στο Ηράκλειο (1-1) με τον ΟΦΗ.

Παρότι οι Περιστεριώτες κοντεύουν να συμπληρώσουν τρίμηνο χωρίς νίκη, διατηρήθηκαν στο +5 από τον ΟΦΗ και οι Κρητικοί κινδυνεύουν τη Δευτέρα να δουν την ΑΕΛ να τους προσπερνά.

Ο Ατρόμητος παρουσίασε μια πολύ μέτρια εικόνα επιθετικά και ενδεικτικό αυτού είναι το γεγονός πως στο πρώτο μέρος απείλησαν μόνο στο 16′ πρώτα με τον Γιακουμάκη και στην αμέσως επόμενη φάση με τον Γκαλβάο. Παρόλα αυτά, δεν απειλήθηκε καθόλου και μάλιστα στο 44′ έφτασε και σε γκολ το οποίο ακυρώθηκε.

Ο Μανούσος από τα αριστερά έκανε ωραία ενέργεια και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μουνίθ που με πλασέ νίκησε τον Βάτερμαν για το 1-0. Ο Φωτιάς όμως ειδοποιήθηκε από το VAR πως ο Έλληνας επιθετικός είναι εκτεθειμένος, έστω και αν το ριπλέι δεν μπορεί να πείσει για κάτι τέτοιο.

ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΟΥΝΙΘ

Οι Κρητικοί άλλαξαν άρδην την εικόνα τους επιθετικά στο δεύτερο μέρος και δημιούργησαν αρκετές καλές στιγμές πριν έρθει η φάση του γκολ στο 68′. Ο Φωτιάς είδε χέρι του Σάλομον στο on field review και υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Το ριπλέι πάντως δεν ξεκαθαρίζει τι ακριβώς συμβαίνει στη φάση με το χέρι που καταλόγισε ο Έλληνας διαιτητής. Ο Ντε Γκουζμάν άδραξε την ευκαιρία και έγραψε το 1-0.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΝΤΕ ΓΚΟΥΖΜΑΝ

Το άγχος για τη διατήρηση του αποτελέσματος ήταν εκείνο που έκανε τον ΟΦΗ να δώσει μέτρα στην αντίπαλη ομάδα και έτσι ο Ατρόμητος με τη χρυσή αλλαγή του Σάββα Παντελίδη έφτασε στην ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έπειτα από εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Λάζαρος έπιασε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Σακόρ στην τελευταία φάση του αγώνα έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ

ΟΦΗ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1

Σκόρερ: 68′ πεν. Ντε Γκουζμάν / 90+3′ Χριστοδουλόπουλος

Γήπεδο: Γεντί Κουλέ

Διαιτητής: Φωτιάς

Κίτρινες: Διαμαντής, Ντε Γκουζμάν / Μουνίθ, Σάλομον, Μαυρομμάτης

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Κοροβέσης (61′ Στάρτζεον), Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης (87′ Βαφέας), Σακόρ, Μεγιάδο, Σολίς (61′ Ουές), Ντε Γκουζμάν, Σαρδινέρο (72′ Γρίβας), Γιάννου (61′ Λυμπεράκης)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Μαυρομάτης, Γκαλβάο (77′ Τομάσεβιτς), Ούμπιδες (84′ Ραμπέγιο), Νάτσος (71′ Χριστοδουλόπουλος), Σάλομον, Μουνίθ (84′ Εντομβόνγι), Μανούσος, Γιακουμάκης (71′ Κωτσόπουλος)