22.5 C

ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-0: Πρώτη νίκη με Ντουρμισάι στο Ηράκλειο, παραμένουν στον πάτο οι Περιστεριώτες (vid)

Δέκα λεπτά χρειάστηκε ο ΟΦΗ απέναντι στον Ατρόμητο στο Γεντί Κουλέ του Ηρακλείου για να πανηγυρίσει την πρώτη του εντός έδρας νίκη στη σεζόν και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα για να αναρριχηθεί στην 7η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς. Οι Περιστεριώτες βρίσκονται σε βαθιά κρίση, αγνοούν τη νίκη ύστερα από 9 αγωνιστικές και παραμένουν στον πάτο με μόλις 3.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν απογοητευτική, δεν μπόρεσε καν να αποφύγει τα παιδαριώδη λάθη στα πρώτα δέκα λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Ντουρμισάι μέσα σε 3′ (7′, 10′) ο ΟΦΗ πανηγύρισε το τρίποντο.

Πρώτα στο 7′ από το μπέρδεμα Χατζηισαΐα και Πίριτς, ο διεθνής επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας και ωραίο πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Στο 10′ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Πίριτς, ο Ντουρμισάι έγινε κάτοχος της μπάλας και τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 2-0.

Οι Περιστεριώτες φάνηκαν απειλητικοί για μικρό χρονικό διάστημα στο πρώτο μέρος και κυρίως με σουτ που δεν είχαν ιδιαίτερη τύχη. Ο Κουλούρης δεν τροφοδοτήθηκε αρκετά και σε γενικές γραμμές οι Κρητικοί δεν χρειάστηκε να αισθανθούν απειλή, με τον Επασί να επεμβαίνει σταθερά όπου χρειάστηκε.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία για τρίτο γκολ, ο Καμάου έφτασε κοντά ενώ εκείνο του Λάμπρου δεν μέτρησε τελικά με το 2-0 να παραμένει ως το φινάλε.

ΟΦΗ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-0

Σκόρερ: 7′, 10′ Ντουρμισάι

Γήπεδο: Γεντί Κουλέ, Ηράκλειο

Διαιτητής: Κουμπαράκης

Κίτρινες: Διαμαντής, Ντουρμισάι, Μαρινάκης / Μπεντινέλι

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Τοράλ (78′ Ναμπί), Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Λάμπρου (85′ Πασαλίδης), Φαν Ντούινεν (64′ Καμάου), Ντουρμισάι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Κιβρακίδης), Χατζηισαΐας, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο (46′ Κλωναρίδης), Χαρίσης (71′ Ντένιτς), Σάλομον, Μουνίθ (84′ Κωτσόπουλος, Μπεντινέλι (71′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης