18.1 C

ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-2: Ηρωικός βαθμός από τον… σέντερ φορ Γούτα!

Πάνω που ο ΟΦΗ έμοιαζε έτοιμος να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με ανατροπή, ο εξ ανάγκης σέντερ φορ Γούτας «χτύπησε» στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων

Δυο γκολ του Σαρδινέρο σε διάστημα επτά λεπτών (49′, 56′) έμοιαζαν αρκετά για να οδηγήσουν τους Κρητικούς στη νίκη. Στο 92′ ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα λόγω της απευθείας κόκκινης στον Μουνίθ. Κι εκεί που όλα έδειχναν τελειωμένα, ο από μηχανής θεός Δημήτρης Γούτας έκανε με σεντερφορίσια κεφαλιά το 2-2 ένα λεπτό αργότερα!

Ένα μετριότατο ματς στο πρώτο μισάωρο, άρχισε σιγά – σιγά να γίνεται ροντέο προς το τέλος του ημιχρόνου. Αρχικά με το φάουλ του Ναμπί στο οριζόντιο δοκάρι (41′), στη συνέχεια με το ακυρωμένο γκολ του Σαρδινέρο λόγω οφσάιντ στον Ουές (44′) και τελικά με το γκολ του Μανούσου στο 45’+5′, το οποίο είχε αρχικώς ακυρωθεί ως οφσάιντ, με την μπάλα όμως να έχει φτάσει στον σκόρερ από παρέμβαση αμυντικού.

Το ξεκίνημα του β’ μέρους συνεχίστηκε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο. Δυο γρήγορα γκολ από τον τα-κάνω-όλα Σαρδινέρο και στη συνέχεια μια πιο συντηρητική προσέγγιση από τους γηπεδούχους και κάνα-δυο καλές ευκαιρίες από τον Ατρόμητο, ήταν τα αξιοσημείωτα μέχρι να φτάσουμε στις καθυστερήσεις. Κι εκεί, οι δέκα εναπομείναντες Περιστεριώτες με σέντερ φορ τον Γούτα (είχε πάρει λίγο νωρίτερα σχετική οδηγία από τον Κάναντι), έφτασαν στην ισοφάριση: σέντρα ακριβείας του Μανούσου, κεφαλιά χαρισματικού σκόρερ και ένας βαθμός που θα έπρεπε να μετράει κάτι παραπάνω λόγω… ηρωισμού!

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Γεωργακόπουλος (Πειραιά)

4ος Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Διαιτητής VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Διαιτητής AVAR: Καλαμπόκης (Αιτωλοακαναρνίας)

Κόκκινες: 90’+2′ Μουνίθ

Κίτρινες: Μεγιάδο, Βούρος, Ουές – Τομάσεβιτς, Ραμπέγιο, Γκάλο, Μουνίθ

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (87′ Στάρτζεον), Βούρος, Γιαννούλης, Σαρντινέρο (79′ Γκαργκαλατζίδης), Στάικος (78′ Μίγγος), Μεγιάδο, Κοροβέσης (90+4′ Γιάννου)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Στρούγγης (46′ Στρούγγης), Γούτας, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (42′ Νάτσος), Σάλομον, Χαρίσης (65′ Μουνίθ), Ραμπέγιο (79′ Ενσικουλού), Γιακουμάκης (46′ Ούμπιδες), Μανούσος