17.9 C

ΟΦΗ – Καβάλα 4-0: Στους «16» οι Κρητικοί με φοβερή ανατροπή

Ο ΟΦΗ καλείτο να κάνει μια τεράστια ανατροπή προκειμένου να πάρει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου, μετά την ήττα στην Καβάλα από 2-0. Οι Κρητικοί παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο καθ’ όλη τη διάρκεια του επαναληπτικού στο Ηράκλειο, πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση επικρατώντας με 4-0 της Καβάλας.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου απείλησε πρώτη στο 18′ με τον Φιγκεϊρέδο και στο 39′ έφτασε στο 1-0 με το εκπληκτικό γκολ του Κοσμά Τσιλιανίδη. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο… γκάζι περισσότερο και μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (51′, 55′) ο Νέιρα με δύο απίστευτης ομορφιάς γκολ έφερε τον ΟΦΗ σε σκορ πρόκρισης (3-0). Η Καβάλα επιχείρισε να μειώσει στο φινάλε δίχως αποτέλεσμα και τελικά ο Φιγκεϊρέδο έβαλε… κερασάκι στην τούρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.