25.1 C

ΟΦΗ – Λαμία 3-0: Με κρητικό γλέντι στην εξάδα!

Ήταν η πιο σταθερή και καλή ομάδα από όσες τερμάτισαν χαμηλότερα από εκείνη στη βαθμολογία και έτσι δικαιολογημένα στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League πήρε τη σπουδαία νίκη που χρειαζόταν για να κλειδώσει την έκτη θέση.

Ο ΟΦΗ επιβεβαίωσε την υπεροχή του απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά Λαμία και από το πρώτο ημίχρονο (3-0) καθάρισε το ματς στο «Γεντί Κουλέ» κάνοντας όνειρα… Ευρώπης!

Οι Κρητικοί έσφιξαν τη θηλιά στον λαιμό των παικτών του Άκη Μάντζιου και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ στο 2′ με τον Τσιλιανίδη να βρίσκει τον Φιγκεϊρέδο και τον Βραζιλιάνο από κοντά να διαμορφώνει το 1-0. Πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά, ο Ναμπί με τρομερό μακρινό δυνατό σουτ πέτυχε το 2-0, ενώ στο 21′ ο Σεμέντο ολοκλήρωσε το… πάρτι γράφοντας το τελικό 3-0.

Το ματς είχε στα εναπομείναντα λεπτά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει αυτή την τεράστια νίκη με 3-0 και τελικά να τερματίζει έκτος στην κανονική διάρκεια και να επιβραβεύεται για αυτό το σπουδαίο πρότζεκτ που παρουσιάστηκε επί 26 σερί αγωνιστικές με προπονητή τον Γιώργο Σίμο.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης (72′ Μπράουν), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί (88′ Στάικος), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο (80′ Μάνος)

Λαμία (Μάντζιος): Επασί, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (46′ Μπεχαράνο), Αραβίδης (87′ Τιρόνε), Καραμάνος (57′ Βιγιάλμπα).