16.7 C

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2: Ερυθρόλευκο τρακτέρ στο χωράφι του Ηρακλείου!

Με δύο γκολ ΞΑΝΑ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Κρήτη, επικρατώντας του ΟΦΗ με 2-0. Σε έναν αγωνιστικό χώρο-«χωράφι», ο Χασάν έδωσε πάλι τη λύση και ο Μασούρας ολοκλήρωσε τη δουλειά

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη νίκη του στην τρέχουσα σεζόν μακριά από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και πηγαίνει στη διακοπή για τις Εθνικές ομάδες ως πρώτος στη βαθμολογία της Super League! Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν του ΟΦΗ με 2-0 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», για την 8η αγωνιστική, φτάνοντας τις 5 νίκες σε 6 ματς (και τους 16 βαθμούς, όσους έχει και ο Άρης), με ρεκόρ 5-1-0 και τέρματα 14-1, ενώ έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα. Έπειτα από 8 αγώνες, οι Κρητικοί έχουν μόλις μία νίκη στο Πρωτάθλημα (1-3-4) και 6 βαθμούς.

Οι Πειραιώτες δεν σκόραραν για 11η φορά στη σεζόν, σε πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος βρήκαν σχετικά νωρίς το γκολ, που έδιωξε το άγχος από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο. Ο Μαντί Καμαρά σέντραρε και ο Αχμέντ Χασάν σημείωσε το γκολ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής (53′). Ο φορμαρισμένος Αιγύπτιος επιθετικός έφτασε τα 5 γκολ στη σεζόν (έχει και 2 ασίστ σε 10 αγώνες), σκοράροντας για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι Πρωταθλήματος (4 γκολ στο συγκεκριμένο «γκρουπ» αγώνων). Στο 80′, έπειτα από ασίστ του Κώστα Φορτούνη, ο Γιώργος Μασούρας με δυνατό αριστερό σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-0 (80′).

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας «έσπασαν» το διαιτητικό «μπλόκο» εκ Μακεδονίας και πέτυχαν δύο γκολ που ήταν αψεγάδιαστα και δεν γίνονταν να μη μετρήσουν. Ούτε λίγο, ούτε πολύ, ο VAR και ο AVAR χρειάστηκαν περίπου 11 λεπτά συνολικά (!) προκειμένου να αποφανθούν για άλλες δύο φάσεις κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, «σπάζοντας» το ρυθμό. Στο 29′, ο διαιτητής υπέδειξε αυστηρό πέναλτι για ένα στιγμιαίο κράτημα του Χοσέ Χολέμπας στον Απόστολο Γιάννου, που περισσότερο βούτηξε για να πάρει το σφύριγμα παρά σπρώχθηκε από τον αντίπαλό του, αλλά υπήρχε ξεκάθαρη παράβαση για οφσάιντ στην αρχή της φάσης (σχεδόν ένα μέτρο ήταν εκτεθειμένος ο Γιάννου και ακόμα περισσότερο ο συμπαίκτης του, Φάμπιο Στάρτζεον), το οποίο οι «ειδικοί» έκαναν περίπου 6 λεπτά (!) για να το διαπιστώσουν, βάζοντας τις σχετικές γραμμές! Παράλληλα, στο 86′, δεν μέτρησε γκολ του Μαντί Καμαρά, ύστερα από πάσα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ήταν μία εντελώς οριακή φάση, που χρειάστηκαν άλλα 5 λεπτά (!) για να αποφανθούν αν είναι ή όχι οφσάιντ ο Καμαρά.

Στο 46′, ο Σισέ έδειχνε να έχει πρόβλημα τραυματισμού στο αριστερό γόνατο. Ο γιατρός του Ολυμπιακού, Χρήστος Θέος, παρακαλούσε τον Σενεγαλέζο κεντρικό αμυντικό να βγει με αλλαγή από το παιχνίδι, αλλά ο παίκτης ήταν ανένδοτος. Δημιουργήθηκε ένα ασόβαρο σκηνικό και μία άβολη στιγμή, την οποία όφειλε να διαχειριστεί καλύτερα ο Πέδρο Μαρτίνς προκειμένου να αποφευχθούν τα σχόλια που γίνονται για τη συγκεκριμένη φάση από το φίλαθλο κοινό.

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Σίμος παρέταξε τον ΟΦΗ με διάταξη 5-4-1. Ο Βάτερμαν υπερασπίστηκε την εστία. Ο Ουές κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Κοροβέσης το αριστερό. Οι τρεις στόπερ, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Διαμαντής, Βαφέας, Σελίμοβιτς. Οι Μεγιάδο και Σακόρ αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Στάρτζεον αγωνίστηκε δεξιά και ο Μπαλογιάννης αριστερά στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Γιάννου. Ο προπονητής της κρητικής ομάδας δεν είχε στη διάθεσή του 10 παίκτες, που είναι είτε τραυματίες είτε ανέτοιμοι. Ο λόγος για τους Γρίβα, Σόουζα, Βούρο, Γιαννούλη, Σολίς, Σαρντινέρο, Ναμπί, Μαρινάκη, Βαζ, Τσιλιανίδη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να χρησιμοποιήσει στο βασικό σχήμα τους Μπρούμα, Μασούρα, Χασάν (αντί των Ραντζέλοβιτς, Μπουχαλάκη, Ελ Αραμπί), αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-2-3-1, μετά το 4-3-3 στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι (3/11, 3-0). Ο Σα υπερασπίστηκε την εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας. Οι Εμβιλά και Καμαρά συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Μπρούμα κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής, ο Μασούρας την αριστερή, ενώ ο Βαλμπουενά αγωνίστηκε πίσω από τον Χασάν. Ο Αιγύπτιος επιθετικός είχε «ρέντα» απέναντι στους Κρητικούς, με 5 γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι σε 200 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα, υπάρχει προβληματισμός στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο για την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου του «Γεντί Κουλέ», που δεν θυμίζει σε τίποτα το χορτάρι της περσινής περιόδου.

Η πρόθεση του Μαρτίνς ήταν ξεκάθαρη. Η ομάδα του να μπει δυνατά στο ματς και να σκοράρει επιτέλους στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, και στο 11ο επίσημο παιχνίδι της τρέχουσας σεζόν (σε όλες τις διοργανώσεις), ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, σε πρώτο ημίχρονο αγώνα! Απίστευτο και όμως αληθινό. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό μέχρι την επίμαχη φάση του 29′. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή μπάλας (58%-42% στο πρώτο ημίχρονο) και τον έλεγχο, ενώ ο ΟΦΗ ήταν οργανωμένος στην άμυνα και έβγαινε με ταχύτητα στις αντεπιθέσεις. Στο 4′, ο Μπρούμα κινήθηκε κάθετα προς τη μεγάλη περιοχή και πάσαρε στον Χασάν, ο οποίος «έστρωσε» την μπάλα στον Εμβιλά. Ο Βάτερμαν, όμως, εξουδετέρωσε με διπλή προσπάθεια το δεξί σουτ του Γάλλου μέσου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Στο 12′, ο Ουές έκανε αβίαστο λάθος στα δεξιά της άμυνας, ο Χασάν είδε την μπάλα να… στρώνεται μπροστά του, σουτάροντας χωρίς σκέψη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 13′ απείλησαν σοβαρά χάρη σε μία αντεπίθεση. Ο Ουές «άνοιξε» στον Μπαλογιάννη, ο οποίος σέντραρε από δεξιά, στην πλάτη του Χολέμπας, και ο Γιάννου με τακουνάκι είδε την μπάλα να προσκρούει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σα. Στο 19′, ο διαιτητής Παπαδόπουλος «ανακάλυψε» φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Καμαρά. Ο Μπαλογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός απείλησε με τον ίδιο τρόπο στο 22′: ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Βάτερμαν έδιωξε την μπάλα με τις γροθιές, πέφτοντας στη δεξιά γωνία. Στο 23′, ο Γάλλος μεσοεπιθετικός εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Χασάν πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και πήρε την κεφαλιά, αλλά ξανά ο Ολλανδός τερματοφύλακας έδιωξε ενστικτωδώς, απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Το ματς είχε σχετικά καλό ρυθμό, όμως η φάση στο 29′ είχε αρνητικό αντίκτυπο στην ένταση και την ταχύτητα των ομάδων για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κοροβέσης σέντραρε από αριστερά, ο Χολέμπας είχε μία ανεπαίσθητη επαφή με τον Γιάννου σε διεκδίκηση της μπάλας, και ο Παπαδόπουλος υπέδειξε πολύ εύκολα το σημείο του πέναλτι. Ο Σκουλάς και ο Μωυσιάδης στο VAR έκαναν περίπου 6 λεπτά (!) να διαπιστώσουν πως ο επιθετικός του ΟΦΗ ήταν εκτεθειμένος, σχεδόν ένα μέτρο (!), και ο Παπαδόπουλος πήρε πίσω την απόφασή του. Μία τόσο μεγάλη διακοπή «πηγαίνει» σαφέστατα κόντρα στο ποδόσφαιρο. Ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμα μεγάλη στιγμή για να σκοράρει. Στο 42′, ο Ραφίνια έκανε το βαθύ γέμισμα από δεξιά, ο Διαμαντής υπέπεσε σε λάθος («τσαφ»). Στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπρούμα είδε την μπάλα να αναπηδά μπροστά του, αλλά πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να προσκρούει στο δεξί δοκάρι και να απομακρύνεται από την εστία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8 τελικές προσπάθειες στο πρώτο μέρος (οι τρεις εξ αυτών στην εστία) και οι Κρητικοί 3 (μία εξ αυτών στο στόχο).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Σισέ να τραυματίζεται και να μη θέλει να βγει από τον αγωνιστικό χώρο! Στα πρώτα δευτερόλεπτα, σε μία προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, είδε το αριστερό του πόδι να γλιστράει και να χάνει την ισορροπία του. Η ανησυχία για σοβαρή ζημιά στο αριστερό γόνατο ήταν έκδηλη, καθώς φάνηκε να γυρίζει, αλλά ο Σενεγαλέζος στόπερ μπήκε ξανά στο γήπεδο, στο 48′, συνεχίζοντας κανονικά το ματς! Ο γιατρός του Ολυμπιακού, Χρήστος Θεός, κυριολεκτικά παρακαλούσε τον παίκτη να γίνει αλλαγή, με τους Κριστιάν Καρεμπέ και Βασίλη Τοροσίδη να κάνουν έντονες παρατηρήσεις από τον πάγκο στον Σισέ για την αδιαλλαξία του. Ο Μαρτίνς, όμως, δεν προχώρησε σε αλλαγή.

Στο 53′, την ώρα που ο Ελ Αραμπί ετοιμαζόταν να πάρει τη θέση του, ο Χασάν σκόραρε ξανά! Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι Πρωταθλήματος. Είχε προηγηθεί ένα πολύ καλό σουτ του Μασούρα εντός περιοχής, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά από αριστερά, με τον Ουές να διώχνει πάνω στη γραμμή. Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Καμαρά συνεργάστηκε με τον Βαλμπουενά και σέντραρε από αριστερά με το δεξί πόδι. Ο Αιγύπτιος επιθετικός πήρε την κεφαλιά στην πλάτη του Σελίμοβιτς, από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία της εστίας του Βάτερμαν (0-1).

Στο 57′, ο Διαμαντής γύρισε την μπάλα στον Βάτερμαν, ο οποίος έκανε κακό κοντρόλ και την έχασε. Ο Μασούρας πίεσε και έγινε αποδέκτης, πασάροντας παράλληλα στον Χασάν. Ο Αιγύπτιος προσπάθησε να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Σελίμοβιτς έβαλε την κόντρα και ο Μεγιάδο απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ο Μπρούμα είχε ορισμένες ωραίες στιγμές και ατομικές ενέργειες, με αποκορύφωμα ένα «σλάλομ» από δεξιά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43′). Αναζητά πια «χημεία» με τους συμπαίκτες του για να γίνει πιο ουσιαστικός. Ο Πορτογάλος εξτρέμ αντικαταστάθηκε στο 69′ από τον Πέπε.

Ο Ολυμπιακός βγήκε αρκετές φορές σε «ανοιχτό» γήπεδο, αλλά ήταν επιπόλαιος στην τελική απόφαση, σε επίπεδο δημιουργίας και εκτέλεσης. Όλα αυτά, με το σκορ να παραμένει ρευστό. Ο ΟΦΗ μπορεί να μην ήταν απειλητικός, αλλά έμενε στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος από τη στιγμή που οι Ερυθρόλευκοι δεν «καθάριζαν» την αναμέτρηση.

Στο 77′, ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Βαλμπουενά και μαζί το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Και στο 80′, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός «κλείδωσε» την υπόθεση-νίκη. Ο Σισέ έδιωξε την μπάλα με το αριστερό, αριστερά στην άμυνα, ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά-πάσα για τον Φορτούνη, ο οποίος πίεσε ψηλά και οδήγησε σε λάθος τον Σελίμοβιτς, στο ύψος της μεσαίας γραμμής. Ο στόπερ του ΟΦΗ δεν βρήκε καλά την μπάλα με το αριστερό και ο διεθνής χαφ του Ολυμπιακού ξεχύθηκε στο ξέφωτο, πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον Μασούρα, ο οποίος με αριστερό κοντρόλ και σουτ στα αριστερά, εντός της μεγάλης περιοχής, «εκτέλεσε» τον Βάτερμαν για το 2-0.

Ο Φορτούνης μπήκε στο ματς και τα έκανε όλα πιο εύκολα. Στο 86′, ο Ελ Αραμπί βρήκε με έξοχη κάθετη πάσα τον Καμαρά, ο οποίος σκόραρε με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο δεύτερος βοηθός Δημητριάδης υπέδειξε οφσάιντ. Οι χρήστες του VAR «σπατάλησαν» ένα ακόμα πεντάλεπτο για να βγάλουν οριστική απόφαση, σε μία οριακή φάση.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 8 και στο 90’+6′ ο Καμαρά είχε μία καλή στιγμή εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ στο σουτ που επιχείρησε από δύσκολη γωνία, σε θέση μέσα αριστερά, μετά την έξοχη ατομική ενέργεια του Φορτούνη και την πάσα που δέχθηκε από τον Έλληνα συμπαίκτη του. Οι Πειραιώτες μέτρησαν συνολικά 13 τελικές προσπάθειες (οι 6 στην εστία) και οι Κρητικοί μόλις 6 (οι 3 στο στόχο). Δίκαιο, λοιπόν, το τελικό 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού, που ανέβηκε για πρώτη φορά στη φυσική του θέση, την πρώτη, κατά τη διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

ΟΦΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

Γήπεδο: «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης»

ΓΚΟΛ: / 53′ Χασάν, 80′ Μασούρας

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (ΕΠΣ Μακεδονίας), Λάζαρος Δημητριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Τέταρτος: Δημήτρης Μαλούτας (ΕΠΣ Ημαθίας)
Διαιτητής VAR: Εμμανουήλ Σκουλάς (ΕΠΣ Θεσσαλίας)
Διαιτητής AVAR: Θεόφιλος Μωυσιάδης (ΕΠΣ Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: 21′ Σελίμοβιτς, 40′ Σακόρ, 75′ Μεγιάδο / 17′ Καμαρά, 44′ Σεμέδο, 79′ Πέπε

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Λυμπεράκης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (87′ Νέιρα), Σακόρ, Στάρτζεον, Μπαλογιάννης (61′ Ντε Γκούζμαν), Γιάννου (61′ Γκαργκαλατζίδης).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (69′ Πέπε), Βαλμπουενά (77′ Φορτούνης), Μασούρας (84′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (83′ Ελ Αραμπί).