15 C

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 2-2: Έκλεισαν αήττητοι τα πλέι άουτ οι Κρητικοί (vid)

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν οι ΟΦΗ και Παναιτωλικός, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι σε 2-2 στο «Γεντί Κουλέ» για την τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League, σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι Κρητικοί έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους, ενώ τα καναρίνια θα προσπαθήσει να σωθεί από τον υποβιβασμό μέσω της διαδικασίας των μπαράζ.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προέρχονται από δύο σερί νίκες απέναντι σε ΑΕΛ και Λαμία, άνοιξαν νωρίς το σκορ, με τον Σαρδινέρο να νικάει τον Κνετ από δύσκολη γωνία στο 17ο λεπτό του αγώνα, ύστερα από τη σέντρα του Κοροβέση.

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να απειλήσει τον Βάτερμαν, κι εκτός από το σουτ του Ντουάρτε στο 32′, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Ολλανδό τερματοφύλακα, δεν είχαν άλλη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Αντίθετα, οι Κρητικοί είχαν τεράστια ευκαιρία στο 54′ να διπλασιάσουν τον δείκτη των τερμάτων τους, όταν ο Μεγιάδο δεν μπόρεσε να νικήσει από θέση τετ α τετ τον Κνετ. Παρόλα αυτά, ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, ισοφαρίζοντας στο 70′ το ματς με τον Βέργο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή εννέα λεπτά πριν.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν ξανά την απάντηση και στο 79′ πήραν ξανά το προβάδισμα. Ο Στάρτζεον σούταρε από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να προσκρούει αρχικά στο αριστερό δοκάρι του Κνετ και να καταλήγει στα δίχτυα. Τα «καναρίνια» έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσα δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Ταχάρ από κόντρες στην περιοχή πήρε την μπάλα και από κοντά έκανε το 2-2.

ΟΦΗ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: 2-2

Γήπεδο: Γεντί Κουλέ

Διαιτητής: Τζήλος

Σκορ: 17′ Σαρδινέρο, 79′ Στάρτζεον / 70′ Βέργος, 81′ Ταχάρ

Κίτρινες Κάρτες: Μεγιάδο / Αρσούρα

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Διαμαντής (46′ Σελίμοβιτς), Βούρος (75′  Oυές), Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Σαρδινέρο (63′ Στάρτζεον), Μεγιάδο, Γιάννου (46′ Καστάιγκνος)

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μάλης, Εντινγκά, Καρασαλίδης, Ντουάρτε, Ντίαζ, Αρσούρα (61′ Βέργος), Ταχάρ, Ντάλσιο, Μπαρμπόσα (88′ Καρελής), Ματσόλα (61′ Μεντόσα)