17.7 C

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 2-3: Ανεβασμένοι οι Κρητικοί, 32 πόντους ο Στάροβιτς

Ο ΟΦΗ άγγιξε την ιστορική -έστω και φιλική- νίκη επί του Παναθηναικού, αλλά παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε τελικά έχασε στις λεπτομέρειες στο ται-μπρέικ με 15-17 και 2-3 σετ, σε ένα παιχνίδι που είχε την εικόνα ενός μεγάλου ντέρμπι και αποτέλεσε ίσως προπομπός των σπουδαίων αγώνων, που περιμένουν τον ΟΦΗ και τον κόσμο του, στην Volley League. Για τους Κρητικός σπουδαίο ματς έκαναν οι Τσούλαφιτς και Μίνα με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Στάροβιτς ήταν πρώτος σκόρερ στο ματς για τους Πράσινους με 32!

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη στο πρώτο φιλικό με τον Παναθηναικό, έχασε την Παρασκευή (11/10) και τα 4 σετ που έπαιξαν οι δυο ομάδες, σε ένα παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα. Ο Παναθηναικός απάντησε σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο πέμπτο και τελευταίο σετ, στο οποίο οι δυο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι (15-15) σε όλη του τη διάρκεια και δυο λάθη απο τους παίκτες του ΟΦΗ στο φινάλε του αγώνα του κόστισαν.

Τα σετ (2-3): 30-28, 17-25, 25-23, 15-25, 15-17.

ΟΦΗ (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 8, Στοροζίλοφ 6, Τσέλιος 5, Ουρτάδο 17, Καραμπαλί 10, Τσούλαφιτς 25, Γκαράς, Κομητούδης, Τεφτσής, Κοσκινάς, Μονιάκης.

ΠΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2, Στάροβιτς 32, Ρανγκέλ 13, Ανδρεόπουλος 9, Πανταλέων 11, Ράπτης 13, Μούχλιας.