24.6 C

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 0-3: Γιάτρεψε τις πληγές στην Κρήτη

Σε τυπική… διαδικασία μετατρέπει τη ρεβάνς με τον ΟΦΗ στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς κλήθηκαν να μαζέψουν τα… κομμάτια τους και με πολλές αλλαγές να δώσουν απαντήσεις σε μια θεωρητική δύσκολη πρώτη αναμέτρηση Κυπέλλου απέναντι στη φετινή πολύ δουλεμένη ομάδα του Γιώργου Σίμου.

Όπως αποδείχθηκε και από το τελικό σκορ (0-3) δεν είχε κανένα πρόβλημα να παίξει εξαιρετικά ακόμα και με… αναπληρωματικούς για να… κλειδώσει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου από το πρώτο παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά, όταν με τον Μάνο έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ (έβαλε τάκλιν σωτήριο ο Ίνγκασον) και τιμωρήθηκε στο 24′, όταν ο Μίσιτς με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Λημνιό που έγραψε το 0-1. Ο Κροάτης μέσος που ήταν ο σκόρερ του χρυσού τέρματος στη νίκη πρωταθλήματος στο ίδιο γήπεδο (0-1) έκανε εξαιρετικό ματς στη μεσαία γραμμή, τόσο ανασταλτικά, όσο και δημιουργικά.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης από το πρώτο μέρος, όταν οχτώ λεπτά μετά το προβάδισμα του, ο Λημνιός μοίρασε την ασίστ και ο Μπίσεσβαρ πέτυχε το 0-2, ενώ στο 64′ ο Μίσιτς με τη δεύτερη ασίστ του έχρισε σκόρερ τον Άκπομ που διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΟΦΗ (Σίμος): Γουάλι, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Μπράουν, Νέιρα (81′ Νοικοκυράκης), Στάικος, Σεμέδο, Τσιλιανίδης, Βαζ (60′ Μεγιάδο), Μάνος (60′ Φιγκεϊρέδο).

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον (72′ Μιχάι), Μάτος, Μαουρίσιο (67′ Λάμπρου), Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Μίσιτς, Λημνιός (72′ Βιεϊρίνια), Άκπομ.